ATmega Nedir? ATmega328 Özellikleri Nelerdir?

ATmega Nedir? ATmega328 Özellikleri Nelerdir?

ATmega’nın doğuşu, ilk mikrodenetleyicisini 1993 yılında Intel 8051 tabanlı olarak üreten Atmel şirketine dayanmaktadır. Atmel şirketi ATmega’nında serisi olan AVR serisi mikrodenetleyicileri 1996 yılında yaptığı çalışmalarla çıkarmaya başladı. 

AVR serisi olan ATmega, 8 bitlik bir mikrodenetleyici ailesidir. Atmel firmasının bu aile içinde birden çok mikrodenetleyicisi de mevcuttur. Bunlar 8,16,32,…,256,328 gibi sayılarla ifade edilmektedir. Bu sayılardaki amaç her birinin bellek boyutundaki farklılıktır. Daha fazla RAM, ROM veya FLASH belleğe sahip mikrodenetleyiciler daha yüksek sayısal değer(256, 328 gibi) almaktadır. Atmega mikrodenetleyicisini çeşitli şekilde programlayabilirsiniz.

arduino-atmega

ATmega mikrodenetleyicileri elektronik alanda çok fazla kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebepleri 5-10 liraya eğer Çin gibi yerlerden getirirseniz daha düşük fiyata sahip olabilmemizdir. Ayrıca Atmel firması uzun yılların getirdiği sahiplenmeyle çok fazla dökümanı ve ücretsiz olarak sunduğu hizmetler bulunmasıdır.

Alt taraftan ikinci bölüme geçebilirsiniz;

2kisim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir