Kablosuz Ses Transferi Projesi (Wireless Audio Transfer)

Kablosuz Ses Transferi Projesi (Wireless Audio Transfer)

Bu yazımızda kablosuz olarak ses aktarımını gerçekleştireceğiz. Bunun için; ses verici olarak lazer, alıcı olarak da güneş enerji paneli kullanacağız. Projemizin çalışma mantığı aslında çok basit. Hoparlörlerden çıkan sesin asıl sebebi elektrik titreşimleridir. Hoparlör bu titreşimi bobin ve mıknatıs aracılığı ile ses çevirir. Burada ise sadece bu elektrik titreşimini lazer ile uzak bir mesafeye gönderip güneş enerji (solar) paneli ile tekrar elektriğe çevirip mini amplifier ile şiddetini yükseltip tekrar sese çevireceğiz.

Lazer ışığının gidebildiği en uzak nokta da bile aynı sonucu alabileceğiz. Sesin pürüzsüz olarak elde edilebilmesi için solar paneli karanlık ortamda olmasında fayda var. Çünkü ortamdaki ışığı elektriğe çevirip gürültü yapma olasılığı yüksektir.

Wireless Audio Transfer

Kablosuz Ses Transferi Malzeme Listesi

Malzeme listesini alt tarafta yazdık. Ayrıca bağlantı şemasında malzemelerin resimlerinide görebilirsiniz. Böylelikle hangi malzeme nedir, önceden bilmiyorsanız rahatlıkla görerek öğrenebilirsiniz.

  • Müzikçalar
  • 5V DC Kaynağı
  • Mini Amplifier
  • 3V Lazer
  • Güneş Paneli
  • Hoparlör

Kablosuz Ses Transferi Bağlantı Şeması

Verici devre olarak herhangi bir müzik yada ses kaynağını ses çıkışına mini amplifier bağlıyoruz. Amplifierin hoparlör çıkışına ise lazer pointerin şemadaki gibi bağlantılarını yapıyoruz. Eğer ses kaynağımızın çıkışı güçlü ise mini amplifier bağlamanıza gerek yoktur. (Cep telefonu Mp3 çalar gibi küçük ses kaynağı kullanacaksanız amplifier kullanmamız gerekebilir.)

kablosuz-ses-iletimi
Resmi büyütmek için, sağ tıklayıp yeni sekmede açabilirsiniz.

Mini amplifier müzikçalardan gelen sesin şiddeti düşük ise yükseltmenize yarayacak ve amplifier çıkışına bağladığımız lazerin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Alıcı devre olarak da temel elemanımı lazerden gelen ışığı elektriğe çevirmesi için; güneş enerjisi paneli kullanacağız. Panelden dönüşen elektrik çok düşük olacağından voltajı yükseltmesi için tekrar amplifieri panelin ses kaynağı mantığında bağlıyoruz.

Kablosuz Ses Transferi Çalışma Videosu

Alt taraftaki videomuzu izleyerek, rahatlıkla kablosuz ses transferi projemizi yapabileceksiniz. Kolaylıklar dileriz.

İlginizi Çekebilir ⇒ Ayarlı Güç Kaynağı Yapımı

İlyas Ergezgin

İlyas Ergezgin

Bir tekstil firmasında desinatör ve grafik tasarımcı olarak çalışıyorum. Elektronik ile çocukluğumdan beri hobi olarak ilgileniyorum. Amacım teknoloji tasarım dersi alan öğrencilere destek olmak ve piyasada pahalı olan ürünleri daha ucuza yapmayı denemek.

Kablosuz Ses Transferi Projesi (Wireless Audio Transfer)” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kablosuz Ses Transferi Projesi (Wireless Audio Transfer)

3