Kondansatör (Kapasitör) Nedir?

Bu yazımızda kondansatör (kapasitör) nedir? Kondansatör ne işe yarar? gibi sorular hakkında bilgiler vereceğiz. Teknik olarak kondansatör, elektronların elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliği kullanılarak, bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan önemli bir elektrik ve elektronik devre elemanıdır. Basit bir kapasitör iki iletken plaka ile bu plakalar arasındaki yalıtkan izolasyon tabakasından meydana gelir.

İzolasyon tabakası ince plastik bir yaprak olabilir, fakat bazı kapasitörlerde bunun yerine ince bir hava tabakası kullanılmaktadır. Akılda ilk anlamda kalması bakımından elektrik yüklerini depo etmeye yarayan bir devre elemanı olarakta söyleyebiliriz. Burada akla acaba kondansatör bir pil mi diye gelebilir. Hayır piller gibi uzun bir süre elektriği depolayamazlar ve zamanla depoladıkları elektrik boşalmaya başlar.

kondansatör-ic-yapisi

Bir kapasitör bir DC elektrik güç kaynağına bağlanırsa, elektronlar negatif uca bağlı plakada birikirler. Bunlar karşı plakadaki elektronları uzaklaştırırlar. Uzaklaşan elektronlar pozitif uca doğru akarlar. Bu şekilde bir güç kaynağına bağlanan kapasitör ani olarak şarj olur. Plakalar arasındaki gerilim kaynak gerilimine eşittir. Kapasitör kaynaktan uzaklaştırılsa bile şarjlı kalır. İzolasyon tabakasından dolayı, akım kapasitör üzerinden akamaz. Kapasitör sürekli olarak şarjlı kalır. Bu nedenle, kapasitörler şarj depolmak için oldukça uygundurlar. Kondansatörlerin fiziksel büyüklükleri, çalışma gerilimleri ve depolayabilecekleri yük miktarına bağlıdır. Bununla birlikte temel olarak iki farklı tipte imal edilirler. Bunlar kutuplu(elektrolit) ve kutupsuz kondansatörlerdir.

Kapasitans Nedir?

Bir kondansatörün şarj depolama kapasitesine kapasitans denir ve C harfi ile gösterilir. Kapasitansın birimi Farad’dır. Sembolü F’dir.

kondansatör-çeşitleri

Farad, volt başına depolanan şarj miktarı olarak tanımlanır;

Kapasitans = Şarj / Gerilim

Farad değerindeki kapasitörler, bilgisayar belleklerine bağlı kesintisiz güç kaynaklarını desteklemek amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte, birçok elektronik devresinde çok daha küçük kapasitanslara ihtiyaç duyulur. Çoğu kondansatörde kullanılan birimler; Mikrofarad, nanofarad ve pikofarad’dır. Elektrik yükü depolama, reaktif güç kontrolü, bilgi kaybı engelleme, AC/DC arasında dönüşüm yapmada kullanılırlar ve tüm entegre elektronik devrelerin vazgeçilmez devre elemanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kondansatör (Kapasitör) Nedir?

0