Röle Nedir? Rölenin İç Yapısı ve Röle Çeşitleri Nelerdir?

Röle Nedir? Rölenin İç Yapısı ve Röle Çeşitleri Nelerdir?

Röle üzerinden akım geçtiği zaman çalışan bir elektromanyetik bir devre elemanıdır. Küçük değerli akımın meydana getirdiği elektromanyetik alan ile yüksek güçte yada akımda çalışan bir alıcıyı çalıştırmak için bir veya birkaç anahtar grubunun kontrolünü yapan elemana denir.

Röle’nin İç Yapısı

Röle genel hatları ile resimde görüldüğü gibi üç kısımdan oluşur.

  •  Bobin
  •  Kontak
  •  Yay

role-ic-yapisi

 

Bobin: Bobinin röledeki temel görevi bir elektromanyetik alan oluşturarak içinde bulunan haraketli kontağın yay yardımı ile yönünü değiştirme görevini üstlenir. Bobinin özelliklerine göre kullanılması gerekir bu özellik DC veya AC gerilimle mi çalıştığını bilmekten geçer. Röledeki bobinler değişik gerilimlerde çalışır. Bunlar; 5V 12V 24V 120V 220V gibi gerilimlerde çalışır.

Kontak: Rölenin içinde birden fazla kontak bulunabilir. Bu kontaklar genellikle tekli kontak veya çiftli kontak olarak ifade edilir. Tekli kontakta bir uç açık diğer uç kapalı uçtur, çift kontaklı yapıda normalde açık ve normalde kapalı uçlardan ikişer tane bulunmaktadır. Bu kontaklar çok yüksek gerilimlere ve akımlara dayanabilirler. Bu kontakların en büyük dezavantajı haraketli kontağın sabit kontağa yapışıp kalabilmesidir.

Yay: Yayın görevi bobinin elektrik enerjisi kesildikten sonra haraketli kontağın kapalı kontağa geri çekmektir.

role-nedir

Röle Çeşitleri

  1. Reaktif Güç Kontrol Rölesi
  2. Motor Koruma Rölesi
  3. Gerilim Koruma Rölesi
  4. Kaçak Akım Koruma Rölesi
  5. Zaman Rölesi
  6. Frekans Koruma Rölesi

Hacı Nebi MENCİK

Hacı Nebi MENCİK

Düzce Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Kendimi sürekli geliştirmek, kendime yeni şeyler katmak ve sürekli yeni şeyler araştırmak mühendislik fakültesini kazanmamla yaşam parçam oldu. Bunu için üniversitede öğrenci topluluklarını, sosyal medyada ki teknoloji kanallarını ve teknoloji fuarlarını takip ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Röle Nedir? Rölenin İç Yapısı ve Röle Çeşitleri Nelerdir?

0