Kızılötesi Işıkla Cihaz Kontrolü Projesi

Kızılötesi Işıkla Cihaz Kontrolü Projesi

Işık yayan diyot (LED), optoelektronik alanında en çok kullanılan devre elemanıdır. LED’in yapısı P-N jonksiyonlu bir yarıiletken malzemedir ve üzerinden akım geçtiğinde ortama ışık yayar. Kısaca LED’i elektrik enerjisini elektromanyetik enerjiye (ışığa) dönüştüren yarıiletken bir devre elemanı olarak düşünebiliriz.

LED’lerin ortama yaydığı elektromanyetik dalganın frekansı, spektrumun görünür veya görünür olmayan ışık bölgesine denk düşer. Kırmızı, sarı, yeşil, mavi renkte ışık yayan LED’ler olduğu gibi kızılötesi (IR) veya morötesi (UV) ışık yayan LED’ler de mevcuttur. Günümüzde kızılötesi ışık yayan LED’lerin çok sayıda kullanım alanı vardır. 

elektromanyetik-spektrum

Örnegin, TV uzaktan kumandası, kablosuz veri iletim sistemleri, tıbbi cihazlar, güvenlik sistemleri bunlardan bazılarıdır. Elektrikle çalışan herhangi bir cihazı IR ışık yardımıyla uzaktan kontrol etmek de önemli bir uygulama alanıdır. Bu tür bir uzaktan kontrol sistemini gerçekleştirmek için öncelikle kızılötesi ışık yayan bir verici devresine ve kızılötesi ışığı algılayan bir alıcı devresine ihtiyaç vardır.

Uygun tasarlanmış bir verici-alıcı devresi ile 5-6 metre uzaktan herhangi bir cihazı açıp kapatmak mümkündür. Bu mesafe ev içi uygulamalar için yeterlidir. Uzaktan kontrol sisteminin çalışabilmesi için alıcı birimin, vericinin görüş alanı içerisinde olması gerekir.

Baskı şeması ve açıklamalar için alt taraftan projenin ikinci kısmına geçebilirsin;

2kisim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kızılötesi Işıkla Cihaz Kontrolü Projesi

0