ASELSAN, Dünya’nın 4. Üreticisi Oldu. Türkiye’ye 1 Milyar Euro Katkı!

ASELSAN, ülkemizde yenilikler yapmaya devam ediyor. Savunma sanayi ürünleriyle büyük bir başarı elde eden kurum, sivil alanda yaptığı çalışmalarla da büyük başarılar elde etmeye başladı. Bilgi birikimiyle Dünya’da büyük bir potansiyele sahip, ülkemizde çok fazla döviz açığı oluşturan takograf cihazını yerli olarak üretti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tüm kamyon, kamyonet ile 9 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlarda zorunlu olarak bulunan ve Türkiye’nin de yapması gerektiği uygulama için gereken takograf cihazlarını ASELSAN üretti. Dünyada sadece birkaç ülke tarafından yapılabilen bu cihazların yıllık 1 milyonun üzerinde pazarı bulunuyor. Böylelikle de Türkiye’den 1 milyar avro döviz çıkışı da engellenmiş olacak.

Yolcu ve yük taşımacılığının büyük kısmının karayoluyla yapıldığı Türkiye, Avrupa’da çalışan 60 bin araçlık filosuyla uluslararası karayolu taşımacılığında dünyada ikinci sırada yer alıyor. ASELSAN’ın ürettiği sayısal takograflar ve etkili denetim metotlarının buna son vermesi bekleniyor. Araçlar sayesinde çalışma süreleri ve hız ihlalleri şeffaf şekilde izlenebilecek.

ASELSAN tarafından geliştirilen cihaz, aracın hızını ve kullanan sürücülerin kullanım sürelerini kimlikleriyle beraber otomatik veya yarı otomatik kaydediyor, kriptolu yapısıyla kayıt sistemine dışarıdan müdahale edilmesine izin vermiyor. Şirket, AB Ortak Araştırma Merkezi’ndeki başvurusunda başarılı şekilde geçerek sertifikalandırılan STC-8250A cihazıyla dünyadaki dördüncü üretici oldu. 

ASELSAN Sayısal Takograf Cihazı (STC)

Avrupa Birliği (AB) normlarıyla uyumlu, sürücü faaliyetleri ile ilgili hız bilgilerini ve belirli aralıklardaki (günlük, haftalık, aylık vb) araç kullanma zamanlarını, ihlalleri, cihaz kurcalama ve kurcalamaya yönelik girişimleri otomatik olarak güvenli bir şekilde kaydeden, kayıtları en az bir yıl saklayan ve değiştirilmesine izin vermeyen, istenmesi durumunda kayıtların aktarılmasına ve incelenmesine, dolayısı ile de ihlal durumlarının tespit edilmesine yarayan üst seviye Ortak Kriterler kripto güvenliğine (Common Criteria (CC) EAL4+ seviyesinde) sahip bir araç kayıt cihazıdır. Aselsan’ı ve çalışanlarını tebrik eder, yollarının açık olmasını temenni ederiz.

ASELSAN, Dünya’nın 4. Üreticisi Oldu. Türkiye’ye 1 Milyar Euro Katkı!” için bir yorum

  • 9 Aralık 2017 tarihinde, saat 21:05
    Permalink

    Yeterki fırsat verilsin.Bu ülkenin bilim adamı neler yapmaz.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASELSAN, Dünya’nın 4. Üreticisi Oldu. Türkiye’ye 1 Milyar Euro Katkı!

1