Benzinli Motorların Çalışma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzinli Motorların Çalışma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Arabalardan önce atlarla veya yaya olarak insanlar bir yerden bir yere hareket etmişler. Sonra ise Ford araçlarının kurucusu Henry Ford gibi insanlar arabaları üreterek, insanlığa büyük kolaylık sağlamış. Tabi arabaları bulmak işin kolay kısmı olarak görülmüş. Asıl önemli olan Otto gibi bilim adamlarının motorları bulması ve onlar üzerinde çalışmalar yapması olmuş. Çoğu otomobilde kullanılan benzinli motorları bu yazımızda ele alarak, benzinin arabalarımızı nasıl yürüttüğünü kısaca işleyeceğiz.

İçten ve Dıştan Yanmalı Motorlar Nedir?

Otomobillerin genel olarak motorları içten yanmalı denilen motorlardır. İçten yanmalı motorlar var ise dıştan yanmalı motorlarda olmalı diye düşünebiliriz. Bu sebeple içten yanmalı motorlardan önce dıştan yanmalı motor nedir onu kısaca açıklayalım.

benzin-motor

İçten yanmalı motorlar icat edilmeden önce buhar makineleri vardı. Sanayinin ve ulaşımın pek çok yerinde bu makineler kullanıyordu. Mesela, pek çoğunuz filmlerde görmüştür buharlı lokomotifleri ve buharlı gemileri. Bu buharlı makinelerin çalışması için sudan elde edilen buhara ihtiyaç duyuluyordu. Suyu buhara dönüştürmek içinse odun, kömür veya petrol gibi yakıtlar kullanılıyordu. Yakıt motorun dışında bulunan başka bir ortamda yanıyordu. Bu yüzden buhar makinelerine dıştan yanmalı motorlar denmektedir.

Şimdi gelelim içten yanmalı motorlara; Bu tip motorlarda kullanılan yakıt (genellikle benzin ve mazot) motor içinde yanma evrimini gerçekleştirmektedir. Bu yüzden bu tip motorlara içten yanmalı motorlar denir. Yakıtın yanması patlama şeklinde olduğu için aynı zamanda patlamalı motorlarda denmektedir. İster içten yanmalı, ister dıştan yanmalı olsun her iki motorda yakıt kullanılır ve bu yakıtın yanmasıyla ortaya çıkan enerji harekete dönüştürülür. Şimdi de benzinli motorlar nasıl çalışır ona bakalım.

Alt taraftan ikinci kısma geçebilirsiniz;

Benzinli Motorların Çalışma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?” için 4 yorum

 • 16 Ocak 2017 tarihinde, saat 21:51
  Permalink

  Türkiyede bu gibi sitelerin çoğaldığını görmek bana geleceğim hakkında umut veriyor emeklere sağlık.

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   17 Ocak 2017 tarihinde, saat 03:59
   Permalink

   Teşekkür ederiz. Ne mutlu bizlere 🙂

   Yanıtla
 • 12 Şubat 2017 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  Çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   12 Şubat 2017 tarihinde, saat 17:54
   Permalink

   Rica ederiz. İyi okumalar dileriz 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzinli Motorların Çalışma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

4