Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda niçin araçlarda diferansiyele ihtiyaç duyuluyor kısaca bahsettik. Basitçe diferansiyel, bir akstaki iki teker arasındaki devir dengesini sağlar. Özellikle virajlara sol ve sağ tekerler farklılık gösterdiği için gereklidir.

Arka köprüde bulunan bir düzendir, arka tekerleklerin farklı dönmesini ve tork artışını sağlar. Şafttan aldığı hareketi 90 derece döndürerek akslara iletir. Araçlar için önemi büyüktür. Çünkü araç virajlara girdiğinde sol ve sağ tekerler farklılık gösterir ve viraj alma sırasında, viraj dairesinin dış kısmında kalan tekerlekleri iç tarafta kalan tekerleklere oranla daha hızlı döndürülmeye zorlanır. Bu tekerleklerin, içtekilere olan bağlılıklarını korumaları ve aracın istenilen dönüş dairesini çizebilmesi için daha uzun bir yol katetmeleri gerekir.

diferansiyel-nedir

Farklı dönüşlerle aradaki mesafe farkı olmadığı zaman her teker bir miktar patinaj yapmaya çalışacaktır. Yani tekerlekler kayma yaparak harekette farklılık yaratmaya çalışacaklardır. Bu tür sürekli kaymalar ise lâstik ömrünü oldukça kısaltır ayrıca aracın hızına göre zorlamalar sebebiyle olası tehlikeli durumlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için bir sistem yapılmış. İşte bu sisteme de diferansiyel adı verilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

0