Makine Mühendisliği Nedir? Mezunu Ne Yapar? Çalışma Alanları Nelerdir?

Makine Mühendisliği Nedir? Mezunu Ne Yapar? Çalışma Alanları Nelerdir?

Makine mühendisliği, mühendisliğin en eski ve en geniş alana sahip bir dalıdır. Türk Dil Kurumu’na göre son harfi “e” olacak şekilde Makine mühendisliği olarak yazılır ama o alanı tercih ettiğiniz zaman göreceğiniz gibi o alanda okuyan arkadaşlarımız son harfi “a” olacak şekilde kullanarak makina mühendisliği diye ifade eder.

Genel olarak makineler, enerji ve imalat yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri endüstrinin tüm dalları için makineler ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Örneğin; Araba parçaları, türbinler, sağlık robotları, baskı presleri, hafriyat makineleri, iklimlendirme ve soğutma sistemleri,  uçaklar, trenler ve onların parçaları, otomobiller, ulaşım araçları için motorlar ve onların parçaları gibi çok çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaktadırlar.

makine-muhendisligi-is-olanaklari

Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına bakılırsa, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

makine-muhendisligi

Makine mühendisleri, inşaat mühendisleri ile beraber iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde de görev almaktadır. Elektrik jeneratörlerini tahrik edecek hidrolik türbinlerin ve buhar gücü oluşturacak kazanlar, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı, üretimi ve çalıştırılmasıyla ilgili tasarımları yaparlar. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında, makine mühendisleri; evler, ticaret binaları ve endüstriyel tesislerde kontrollü sıcaklık ve rutubet koşulları sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli donanım ve sistemleri geliştirirler.

Makine mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makineler tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüsler tasarımında ve üretiminde ve hava-uzay endüstrisinde yeni uçak ve uzay sistemlerinin tasarımında çalışmaktadırlar.

Yazımızın ikinci bölümüne alt taraftan geçebilirsiniz;

Makine Mühendisliği Nedir? Mezunu Ne Yapar? Çalışma Alanları Nelerdir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir