Cep Telefonundan Mikroskop Yapımı

Cep Telefonundan Mikroskop Yapımı

Bu yazımızda akıllı telefonlarımızın ekranını nasıl mikroskop haline çeviririz bunu anlatacağız. Bunun için oldukça basit elemanlar kullanacağız. Gereken malzemeleri, yapım aşamalarını tek tek açıklayarak yazdık.

Sonuçta Çıkan Görüntü

Aşağıda yapım aşamalarını anlattık. Bu işlemleri yaptıktan sonra ortaya telefonla çekilen ve ortaya çıkan resimleri alt tarafta görebilirsiniz.

Önerilen Yazı » LCD Ekranlı Termometre Yapımı – Arduino Projeleri

Malzeme Listesi

  • Lazer
  • Tutucu (3D yazıcı baskısı için alt kısımda tasarımı indirebileceksiniz.)

Bu projemizde bizim için gereken en önemli alet, çoğu cihazdan kolayca bulabileceğimiz lenslerdir. Lensler veya diğer adıyla mercekler ışığın yönünü kıran, ışık ışınlarını birbirine yaklaştıran ya da uzaklaştıran optik aletlerdir. Çoğu cihazın yaptığı işleve göre lensler ve kaliteleri vardır. Bu projemiz için uygun fiyata bulduğumuz lazer işaretleyicinin lensini kullanacağız.

Önerilen Yazı » Arduino İle Yangın Alarm Uygulaması – Arduino Projeleri

Lensin Tutucusunun Tasarımı

3D yazıcılar artık hayatımızda sıkça kullanılmaktadır. Belki sizde veya yakınınızda, arkadaşınızda vardır. Olmasa bile çoğu yerden ücretsiz veya çok cüzi miktarlara bastırabilirsiniz. Alt taraftaki Google Driver üzerinden verdiğimiz link ile, telefonumuza tutturmak için yukarıdaki resimde görülen tutucuyu indirebilirsiniz. Lens tutucusu ⇒ Tutucu 3D stl dosyası

Buradaki ana gaye ve mantık bir lens ve telefonunuza uygun bir tutucu tasarımıdır. Ardından telefonunuz 3-5 liraya yukarıda resimlerini gördüğünüz bir şekilde çalışan bir mikroskop olacaktır. İyi çalışmalar dileriz.

One thought on “Cep Telefonundan Mikroskop Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cep Telefonundan Mikroskop Yapımı

1