Eli Olmayan Kemanist Genç Kıza Hassas Protez El

Eli Olmayan Kemanist Genç Kıza Hassas Protez El

Amerika George Mason Üniversitesi’nde okuyan Abdul Gouda ve onun sınıf arkadaşları, doğarken bir elini kaybeden genç bir kızdan etkilendiler. Çünkü genç kız keman çalmanın nasıl bir şey olduğunu, eli olsaydı bunu yapmak istediğini söyledi. Yaptıkları projeyi ona adayarak basılabilir hassas bir protez el sistemi geliştirdiler.

5.sınıf öğrencisi Isabella Nicola Cabrera, bir elini doğarken kaybetti. Okulunda bir gün müzik dersi için keman çalma çalışması yapıldı. O sırada sıra Isabella’ya geldiğinde hocası durumu anlayıp, mahcup oldu. Çünkü eli maalesef yoktu ve yapay eli ile kemanı düzgün çalamadı. Öğretmeni hemen yakınlarında bulunan George Mason Üniversitesi’ne gitti ve durumu anlattı. Biyomühendislik bölümünde yüksek lisans öğrencileri Abdul Gouda, Mona Elhholy, Ella Novoselsky, Racha Salha ve Yasser Alhindi bu durumdan etkilenerek genç kız için, özel bir el sistemi geliştirdi.

Keman çalma sırasında sert basılması durumunda iplerin kopması meydana geldi. Diğer deneme de ise sesin farklı çıkmasına sebep oldu. En sonunda genç kız el ile ilgili verdiği geri dönüş bilgilerle, yüksek lisans öğrencileri hassas bir el sistemi ürettiler. Isabella, normal bir keman sanatçısı gibi kemanını çaldı. Bu sistem, elleri olmayan veya kaybetmiş insanlar için istenildiğinde güzel projelerin yapılacağını gösterdi. İyi insanların yolları açık olsun.

Kaynak: ShareAmerica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eli Olmayan Kemanist Genç Kıza Hassas Protez El

0