MIT Media Lab, 3D Yazıcı İle Tüylü Bir Yüzey Bastı

MIT Media Lab, 3D Yazıcı İle Tüylü Bir Yüzey Bastı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) yapılan bir araştırmada her geçen gün hızla artan 3D baskı ürünlerine bir yenisi eklendi. Cilllia adı verilen bu projede polimer malzeme kullanarak her birinin çapı yaklaşık 50 mikrometre olan, saç teline benzer yapılar üretildi ve tüylü bir yüzey hazırlandı.

Hassas ve küçük ölçekli ürün basmayı mümkün kılan bu proje kapsamında geliştirilen özel bir programla her bir tüyün kalınlığı, uzunluğu ve yönü ile yüzeydeki tüm tüylerin sayısı ve sıklığı kolayca ayarlanabiliyor. Böylece yüzeylerin fiziksel özellikleri farklı amaçlarla kullanılabilecek şekilde hazırlanabiliyor. Düşük sürtünmeli veya dokunmatik yüzeylerde kullanılma potansiyeli olan malzemeler geliştiriliyor.

3d-baski-mit

Titreşime hayli duyarlı bu yüzeyler, üzerlerindeki nesneleri ağırlıklarına bağlı olarak istenilen yönde hareket ettirebiliyor. Ayrıca bir mikrofona bağlandığında üzerindeki hareketin yönünü ve hızını algılayabilen dokunmatik ekran gibi davranabiliyor. Motor, telefon gibi cihazlarda kullanılabileceği öngörülen bu malzemeden, yüzey özellikleri ayarlanarak cırt cırt benzeri kuvvetli yapıştırıcılar da üretilebiliyor.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde düzenlenen insan-bilgisayar etkileşimi konulu CHI 2016 (ACM Conference in Human-Computer Interaction) konferansında tanıtılan bu malzemelerin boya fırçasından dokunmaya hassas özel yüzeylere kadar pek çok üründe kullanılabileceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MIT Media Lab, 3D Yazıcı İle Tüylü Bir Yüzey Bastı

0