Arduino ile Araba Yaptınız ama Gitmiyor Mu?

Arduino ile Araba Yaptınız ama Gitmiyor Mu?

Arduino ile araba yaptınız ve gitmiyorsa sebepleri bunlardan biri olabilir;

1. Tekerler

Eğer tekeri motora direkt bağladıysanız ürettiği tork yüzünden araç kalkış yapamaz ve motor sürücünüzden buzzer sesi gibi bir ses gelir. Çözümü ise arabayı önceden denenmiş veya ağırlığı fazla olmayan alt tarafta yer alan tekerler gibi. Aşağıdaki motorun bulunduğu kısmın içinde çarklar var ve bu çarklar tork üretiyor. O sayede arabanız rahatça kalkış yapacaktır.

arduino-araba-teker

2. Motor Sürücünün Işığımı Yanmıyor?

Eğer yeni pil aldıysanız o pili motor sürücüsüne bağladıysanız ama ışığı yanmıyorsa nedeni şu olabilir;Pilinizi bağladığınız 9v connector(konnektör). Yani alttaki resimde gördüğünüz şey aşınmış olabilir. Yenisini aldığınızda düzelmesi muhtemeldir

arduino-pil-yuvası

3. Arduino’ya kod yükleyemiyor musunuz?

Eğer BT(bluetooth) araba yapacaksanız ve arduinoya kod yükleyemiyorsanız bunun sebebi şu olabilir; BT modülü arduino’ya bağlıyken kod yükleyemezsiniz. Yani 5v ve GND hatları bağlıyken sorun çıkmaz ama TX ve RX bağlıyken yükleyemezsiniz.

Çünkü arduino içerisine kod alırken TX ve RX pinlerini kullanır. Eğer sizde o pinlere kod yüklerken bir şey bağlarsanız haliyle arduinoda hata verir. O pinleri çıkartıp kod yüklerseniz sorun çözülecektir. Kod yükledikten sonra o pinlere takabilirsiniz. Umarım işinize yaramıştır.

bluetooth-baglantısı

Yazar: Emre Selim Okan

One thought on “Arduino ile Araba Yaptınız ama Gitmiyor Mu?

  • 23 Kasım 2020 tarihinde, saat 14:53
    Permalink

    merhaba aracım gayet düzgün çalışıyordu birden çalışmamaya basladı yukarıda yazanların hiç biri yok fakat araç çalışmıyor üstelik pillerimde yeni ne yapmalıyım aynı pillerle dün tamamen çalışıyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino ile Araba Yaptınız ama Gitmiyor Mu?

1