Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir?

1924 yılının 24 Ocak günü Bitlis’te dünyaya gelen Fuat Sezgin, ortaya koyduğu bilimsel çalışmalarla birçok farklı alanlarda yol gösterici olmuştur. Özellikle İslami çalışmalarıyla adından söz ettiren Sezgin’in en önemli göstergecilerinin başında Hellmut Ritter gelir. 1943 ile 1951 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstisü’nde eğitimlerini Ritter’in yanında devam eder. “İslami Bilimler ve Oryantalizm” konusunda en iyiler arasında gösterilen Ritter’in fikirlerinden etkilenen Sezgin, oryantalist bakış açısı kazanırken İslami çalışmalarına da devam eder. “Buhari”nin Kaynakları isimli çalışmasıyla doçentlik unvanını alır. Arap Dili ve Edebiyatı üzerine yaptığı doktora çalışmalarıyla da kısa sürede adından söz ettirmeyi başarmıştır. 

Prof. Dr. Fuat Sezgin Hayatı

Almanya’ya gidip Frankfurt Üniversitesi’nde hızlı bir şekilde misafir doçent unvanıyla dersler vermeye başlayan Sezgin’in birkaç yıl içerisinde profesör olması da çalışmalarının yayılmasını sağladı. Arap-İslam Kültürü özelinde çalışmalarını yoğunlaştırırken Arap dünyasının devlet adamlarıyla da tanışma fırsatını yakalar. Özellikle 1978 yılına gelindiğinde “Kral Faysal” ödülüne layık görülmesi de bu durumu gösterir niteliktedir. Arap Kültürü çalışmalarının yanı sıra bir müze kurmayı hayalini 1983 yılında gerçekleştirdi. Bu müze içerisinde çeşitli tarihi kitabelerin yanı sıra İslami bilim insanların ortaya koyduğu araç gereçlerde bulunur. Müslüman bilginler tarafından da birçok katkının verildiğini gösterme niyetinde olduğunu her zaman belirtmeye devam etmektedir.

Önerilen Yazı: Farabi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Prof. Dr. Fuat Sezgin Çalışmaları-Başarıları

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi faaliyetlerinin devamının yanı sıra 2010 yılı içerisinde Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın kurulmuş olması da çalışmalarının ne derece kayda değer olduğunu ortaya koymaktadır. 2019 yılının “Prof. Dr. Fuat Sezgin” yılı seçilmesi de 27 dil bilen bilim insanının önemini ifade eder. Arapça dili özelinde de var olan çalışmalarıyla aydınlık yüz konumuna gelen Sezgin, çeşitli kuruluşlardan da ödüller almayı başarmıştır.

Başta Kahire Arap Dili Akademisi gibi son derece itibarlı bir kuruluştan aldığı ödül ve nişana sahiptir. Şam Arap Dilimi Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademi ve Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliklerinin de sahibi konumundadır. 2001 yılı içerisinde Almanya Üstün Hizmet Madalyası alan Sezgin, Hessen Kültür Ödülü, Frankurtu am Main Goethe Plaketi almıştır.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Eserleri

60 yıldır devam eden akademik çalışmaları sonucunda birçok eseri de mevcuttur. 13 ciltten oluşan başyapıtı konumundaki eser Geschichte des Arabischen Schrifttums de Kur’an bilimleri, hadis, fıkıh ve tasavvuf konularına değinmiştir. Bunların haricinde ilk ciltlerde Tıp, Matematik, Astronomi, Simya, Kimya, Astroloji konuları da anlatılır. İslam Dünyası düşünürlerinin bu bilim dallarında neler yaptığını anlatmıştır. Arap Kültürü üzerine de çalışmalara sahip olan Sezgin, İslam’da Bilim ve Teknik adlı katalog çalışmasının da sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0