Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü

Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü

Obama da görevinin son yılında savunma, eğitim, enerji ve istihbaratın aralarında bulunduğu birçok alanda çalışmalar yapan 102 genç bilim insanını başarılarından dolayı ödüllendirdi. Obama, ödülleri duyurduğu açıklamasında, bu genç insanların, ABD’yi bilimsel ilerlemenin en uç noktasında tutmaya yardımcı olduklarını belirterek ödüllerini verdi.

102 genç bilim insanı arasında bizi gururlandıran iki Boğaziçili mühendisimizde vardı. Amerika’da Miami Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde çalışmalar yapan öğretim üyesi Nurçin Çelik ile Northwestern Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde çalışmalar yapan öğretim üyesi Sinan Keten, ABD Başkanı Barack Obama tarafından mühendislere sunulan en yüksek onur nişanı özelliğini  taşıyan “Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü” ile onurlandırıldı.

obama-turk-muhendisler

Nurçin Çelik Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2006 yılında mezun olan, daha sonra çalışmalarına ABD’de devam eden Çelik, Arizona Üniversitesinde sistem ve endüstri alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Uluslararası alanda birçok dergide makaleleri yayımlanan ve çok sayıda ödül alan Çelik’in, dinamik veri güdümlü çok ölçekli simülasyonlar ile kompleks sistemlerin kontrolü üzerine çalışmaları bulunuyor. Çelik, araştırmalarını Florida eyaletinde Miami Üniversitesinde sürdürüyor.

Sinan Keten Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 2005 yılında mezun olan Keten, ABD’nin bilim ve teknoloji araştırmalarıyla ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) yüksek lisans ve doktora çalışmasını yaptı.

Alanında dikkat çeken çalışmalarından ötürü ABD’de bugüne kadar birçok ödüle layık görülen Keten’in, uluslararası alanda yayınlanan bilim dergilerinde de çok sayıda makalesi bulunuyor. Keten, nano-yapılı polimerik ve biyomoleküler malzemelere dönük çalışmalarına 2010 yılından itibaren Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesinde devam ediyor.

İlginizi Çekebilir ⇒ Prof. Dr. Feryal Özel Kimdir? | NASA Hubble Çalışan Tek Türk Bilim İnsanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü

0