Harvard Üniversitesi’ndeki Türk Bilim Adamından Hayvancılığa Büyük Destek

Hayvancılıkta Verimi Artıracak Çipli Teknoloji

Ülkemizden çıkan birbirinden değerli bilim adamlarına sahibiz. Onlardan birisi Ankara’da doğan, devlet bursuyla Amerika’da başarılara imza atan Prof. Dr. Utkan Demirci. Amerika’nın en iyi üniversitelerinden Harvard-MIT Sağlık Blimleri ve Teknolojileri Biyomedikal Mühendisiği Bölümü’nde Biyo Akustik Mikro Elektro Mekanik Sistemler Laboratuvarını kuran Demirci, çipli suni tohumlama olayını geliştirerek Amerika’da değil, İzmir’de çiplerin üretilmesini sağladı.

Hayvancılıkta önemli bir yeri olan yavrulama olayını kendisi tarafından geliştirilen “çiple suni tohumlama” sayesinde ineklerin gebe kalmasını sağladı.  Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde yaşayan hayvancılıkla uğraşan Muhammer Yörük, ne yaptıysa Sarıkız adındaki ineğini gebe bıraktıramadı. Daha sonra veterinerin tavsiyesi ile çiple suni tohumlama olayını öğrendi. Sarıkız’a uygulanan bu yöntemin ardından inek gebe kaldı. Ayrıca 17 ineğe daha uygulandı ve 14 tanesi gebe kaldı.  

Muhammer Yörük, Hayvancılıkta yavrulamayan ineğin ek maliyet getirdiğini ifade ederek, “Biz de istemeyerek de olsa kesime gönderecektik ama veterinerimiz gebelik şansını iki kat artıran çipli tohumlamadan bahsetti. Biz de yaptırdık. İneğimiz şimdi gebe, benden sonra köydekiler de denedi, onlarda da tuttu.” dedi.

Çipli Suni Tohumlama Yöntemi Nasıl Oluyor?

Harvard Üniversitesinde Türk bilim adamı Prof. Dr. Utkan Demirci tarafından geliştirilen “çiple suni tohumlama” yöntemiyle büyükbaş hayvancılıkta üreme oranında başarı ikiye katlanarak, verimin artmasına katkı sağlanıyor.

Biyoteknoloji alanında “Dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı” arasında gösterilen Prof. Dr. Demirci tarafından Harvard Üniversitesinde geliştirilen mikroçipler, İzmir’de üretiliyor. Prof. Demirci 40 kişiye ulaşan araştırma ekibiyle çalışmalarına Stanford Üniversitesinde devam ediyor. Çipler, spermler arasında en kaliteli ve sağlıklı olanı tespit ediyor. Böylece az sayıda sperme sahip olsalar bile erkeklerin kısırlık sorununa çare olarak dünyanın birçok ülkesindeki tüp bebek merkezlerinde insanlara yönelik yaygın olarak kullanılıyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harvard Üniversitesi’ndeki Türk Bilim Adamından Hayvancılığa Büyük Destek

0