Tolga Kurtoğlu: Silikon Vadisi’ndeki İlk Türk CEO

Tolga Kurtoğlu: Silikon Vadisi’ndeki İlk Türk CEO

NASA’da 2006-2010 yılları arasında görev yapan Tolga Kurtoğlu, 2010 yılından itibarende bilgi sistemleri ve donanım alanında Amerika Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Xerox Parc’da çalışmaya başlamıştı. Burada 7 yıl boyunca görevler yapan Kurtoğlu, geçen ay Xerox Parc’ın CEO’su olarak atandı.

Xerox Parc firması nelerle uğraşıyor diye düşündüyseniz. Firmanın en önemli özelliği bilgisayarlarımızdaki ilk mouse’u üretmiş olması. Ayrıca Apple, Samsung, NEC, Fujitsu gibi firmalarla ortak çalışmalar yapan bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık ortalama 150 patent alan şirketin, çoğu donanım alanında olmak üzere 2500 patenti bulunuyor. Mühendislerinin birçoğu ise DARPA, NASA ve Amerika Hava Kuvvetlerinden çalışmış kişilerden oluşuyor.

Bizi gururlandıran ve Silikon Vadisindeki ilk Türk CEO olan Kurtoğlu, ODTÜ Makine mühendisliği mezunu olduktan sonra yüksek lisans ve doktorasını yurtdışında tamamlayarak ilk iş yeri Dell’de tasarım mühendisi olarak başladı. 2006-2010 yıllarında NASA’dan çalıştıktan sonra, Xerox Parc firmasında yöneticilik yapan Kurtoğlu, 2017 yılı itibariyle CEO olarak çalışmasına başladı.

TeknolojiProjeleri olarak, Tolga Kurtoğlu’na başarılar diliyoruz. Yolunuz açık olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tolga Kurtoğlu: Silikon Vadisi’ndeki İlk Türk CEO

0