Tolga Kurtoğlu: Silikon Vadisi’ndeki İlk Türk CEO

Tolga Kurtoğlu Kimdir?

1976 yılında Ankara’da doğan Tolga Kurtoğlu, 1994 yılında Makine mühendisi eğitimine başladı. Babasının Subay olmasıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan Kurtoğlu, 1999 yılında mezun olup Amerika Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapay zeka ve bilgisayar bilimleri alanında eğitim aldı. Amerika’daki okulundan mezun olduktan sonra da Dell şirketinde tasarım mühendisi olarak çalıştı. Tolga Kurtoğlu, Dell şirketinden sonra NASA’da 2006-2010 yılları arasında görev yaptı. 

Tolga Kurtoğlu, 2010 yılından itibarende bilgi sistemleri ve donanım alanında Amerika Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Xerox Parc’da çalışmaya başlamıştı. Burada 7 yıl boyunca görevler yapan Kurtoğlu, Xerox Parc’ın CEO’su olarak atandı. Xerox Parc firması nelerle uğraşıyor diye düşündüyseniz. Firmanın en önemli özelliği bilgisayarlarımızdaki ilk mouse’u üretmiş olması. Ayrıca Apple, Samsung, NEC, Fujitsu gibi firmalarla ortak çalışmalar yapan bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık ortalama 150 patent alan şirketin, çoğu donanım alanında olmak üzere 2500 patenti bulunuyor. Mühendislerinin birçoğu ise DARPA, NASA ve Amerika Hava Kuvvetlerinden çalışmış kişilerden oluşuyor.

Okuyabilirsiniz: Silikon Vadisi Nedir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılıyor?

Bizi gururlandıran ve Silikon Vadisi’ndeki ilk Türk CEO olan Kurtoğlu, üniversitelerde ve çalışılan yerlerde danışman seçiminin önemini de bizlere gösteriyor. Kendi söylemiyle PARC şirketine ilk geldiğinde, mentorlük yapan sayın bir bilim insanının ona çok yardımcı olduğunu söylüyor. Belirli bir biçimde nasıl düşüneceği hakkında dersler aldığını ve sonra sürekli sorumluluklarını artırdıklarını belirtti. Tolga Kurtoğlu’na ve diğer insanlarımıza başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tolga Kurtoğlu: Silikon Vadisi’ndeki İlk Türk CEO

0