Türk Bilim Kadını UNESCO Tarafından Ödül Aldı

Türk Bilim Kadını UNESCO Tarafından Ödül Aldı

Doç.Dr. Bilge Demirköz’e UNESCO tarafından her yıl düzenlenen ve uluslar arası bilim kadınlarına verilen “Uluslararsı Yükselen Yetenek Ödülü” verildi.

ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi olan Demirköz, bu yıl UNESCO ve L’Oreal tarafından 19.su düzenlenen ödüle layık görüldü. Şimdiye kadar ki etkinliklerde Türkiye’den ilk kez ödül almayı hak eden bilim insanı olan Demirköz, ödülü uzay radyasyonu üzerine yaptığı çalışmalar ile kazandı.

Demirköz yaptığı proje ile, Türkiye’de geliştirilen özgün malzemelerin ve elektronik bileşenlerin, uzay için toplam doz etkisi “TID” radyasyon testleri altındaki etkilerinin araştırılması ve dayanıklığının artırılmasını hedefliyor. Bu çalışmalar ile uydu teknolojilerindeki radyasyon etkileri hakkında bilgi birikimi sağlanacak ve uzay sektöründe çalışmaya hazır tecrübeli bilim insanları yetiştirilecek.

Ödül töreni sonrasında Türk basın mensuplarına Atom Enerjisi Kurumunun desteklediği bir proje için çalıştığını belirten Demirköz; “Ödülü aldığım için çok büyük onur duyuyorum. Türkiye’ye ilk kez böyle bir ödülü taşımaktan dolayı çok mutluyum.” dedi.

Demirköz, “Uzaydaki çok enerjili, yüksek enerjili parçacıkları ölçüyoruz. Parçacıkları ölçerek evrenin sırlarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bunlardan en önemlisi karanlık madde. Uzaydaki radyasyon miktarını da ölçmüş oluyoruz. Uydularımızın alacağı radyasyon miktarlarını hesaplayabiliyoruz.” diye konuştu.

Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez uzay radyasyon testlerinin yapıldığı bir laboratuvar kuracaklarını söyleyen Demirköz, “Ankara atom kurumunda protonları hızlandırıcı tesisinde rrotonları genişlettiğimiz, uzaydaki radyasyonun standartlarına uygun Avrupa Uzay Ajansı’nın bir radyasyon bölgesi oluşturduğumuz 14 mühendis ve teknisyenlerden oluşan projenin başındayım. CERN’den teknoloji ve bilgi transferi yaparak Türkiye’de projemiz için ihtiyacımız olan mıknatısları ve diğer malzemeleri ürettiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Projenin yaklaşık bir yıl sonra hizmete gireceğini belirten Demirköz, şunları kaydetti:

“Tüm uzay camiasına bileşen üretmek isteyen tüm şirketlerin ve enstitülerin geliştirdiği tüm malzemelerin testlerini yapabileceğiz. İmece uydusu kapsamında verilmiş bir proje. Güneş panelleri bataryalarının radyasyon testlerini ilk kez Türkiye’de yapıp onları uzay uçuşu için kalifiye edeceğiz. İmece bir yer gözlem uydusu. Türkiye’nin hem coğrafi bilgisini öğrenmemiz hem de güvenliğini artırmamız için çok önemli bir uydu. 2020’den sonra uzaya gidecek bir uydu.”

Hocamızı tüm bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

-----------------------------------

Teknoloji Projeleri'nin Desteğe İhtiyacı Var

Teknoloji Projeleri, %100 okur destekli bir bilim, teknoloji ve teknik bilgi platformudur.

Ülkemizdeki bilimsel çalışma ve teknik bilgi açığını kapatmak için giriştiğimiz bu yolda yazılarımızı özenli bir şekilde hazırlıyor, siz değerli takipçilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Kazanç imkanlarımız kısıtlı olduğu için sizlerden destek istiyoruz. Bize destek olmak isterseniz, destek sayfamıza ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Bilim Kadını UNESCO Tarafından Ödül Aldı

0