Omega 2: 15 Liraya Bilgisayar

Onion tarafından geliştirilen ve Kickstarter para fonlama sitesinde 15 bin dolar bağış toplamak için paylaşan ama sonra çok büyük bağış toplayan Omega 2 adındaki bilgisayarın fiyatı 15-20 lira (vergilerle 35-40 lira) arasında yani 5 dolar değerinde olduğu yazıyor. Alt tarafta kısaca özelliklerini okuyabileceğiniz bilgisayarın özellikleri ise hiç fena değil.

Raspberry Pi’den oldukça küçük bir boyuta sahip. Alt taraftaki resimde bunu görebilirsiniz. İçinde Linux sunucusu barındırıyor ve Wi-Fi gibi özellikleri de eklenmiş. 15-20 lira arasında olan bu bilgisayar, aslında bir IoT bilgisayarı. Üzerinde donanım uygulamalarını inşa ederek, kullanabileceğiniz bir amaçla üretilmiş.

Önerilen Yazı » Ses Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Omega 2 Özellikleri

Özellikleri olarak 580MHz işlemciye, 64MB Ram’e ve 16 MB depolama alanına sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ekstra ek donanımlarını ucuz bir fiyata satın alarak, bilgisayarı kullanmak istediğiniz alana göre daha fazla geliştirebiliyorsunuz. Alt tarafta Omega 2’nin devre diyagramını görebilirsiniz.

Önerilen Yazı » Bilgisayar Toplama Simülatörü

Arduino gibi geliştirme kartlarından daha kararlı ve daha az güç tüketeceği belirtilen Omega 2’nin, Kickstarter’dan tam 672 bin dolar bağış topladığını söyleyebiliriz. Ekip bu cihaz için normal olarak 15 bin dolar bağış istediğini belirtmişti ama işlevsel ve güçlü yapısı ile büyük bağışlar topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Omega 2: 15 Liraya Bilgisayar

0