Az Enerji Harcayan Transistör Geliştiriliyor

Cihazların Yıllarca Pilsiz Çalışmasını Sağlayacak Transistör

İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nden Sungsik Lee ve Arokia Nathan adındaki iki araştırmacı elektronikte önemli bir kavram olan transistörü, daha az enerji harcayacak şekilde geliştirdiklerini duyurdu.

Geliştirdikleri yeni transistör sayesinde elektronik cihazların yıllarca pilsiz çalışması mümkün olacağı söyleniyor. Transistörler nedir, daha önceden duymadıysanız transistörler, bir gerilim ya da akım kaynağı ile başka bir akım ya da gerilim kaynağını kontrol etmeye yarayan önemli bir elektronik devre elemanlarıdır. (Detaylı bilgi için: Transitörler Nedir? Nasıl Çalışır? okuyabilirsiniz.)

Araştırmacılar ise transistör içindeki Schottky bariyer olarak adlandırılan kısma yoğunlaşmışlar ve transistörün içindeki yarı iletkenlerin metallere dokunduğu nokta olarak tanımlanan Schottky bariyerdeki sızıntıdan oluşan çok düşük elektrik enerjisinden faydalanmışlar. Bu enerji doğru kullanılması halinde giyilebilir cihazlardan nesnelerin internetine kadar birçok alanda pilsiz kullanımı mümkün kılacağını açıklıyorlar. Science* dergisinde yayınlanan makalede daha geliştirdiklerini, ileride çığır açıcı gelişmelere gidebileceğimizi ifade ediyorlar.

*Science dergisinde yayımlanan makale: http://science.sciencemag.org/content/354/6310/302

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Az Enerji Harcayan Transistör Geliştiriliyor

0