Dava Açılan Çiftlik Bank, 1 Yılda 511 Milyon TL Toplamış!

Ülkemizde bu tarz haberler hiçbir zaman bitmiyor. Birileri yüksek paralar vadederek insanları kandırıyor ve sonra ortaya çıkan haksız kazanç ve dolandırma oluyor. Bu tarz oluşumlara inanarak binlerce insan birikimlerini kaybediyor. SPK ve Kamu Kurumları tarafından dava açılan Çiftlik Bank için bir rapor sunuldu. Rapora göre 1 yılda binlerce kişiden para toplanmış.

Bu rapora göre Çiftlik Bank, insanlardan aldığı paraların bir bölümünü Kıbrıs’a taşıdığı ortaya çıktı. Rapor sayısal olarakta bizlere bilgiler veriyor. Buna göre Çiftlik Bank yaklaşık 78 bin kişiden ortalama 6000-6500 lira para toplamış. Yani 2016-2017 yılları arasında 511.7 milyon TL toplanmış. Toplanan paraların 398.3 milyon TL 62 bin kişiye ödeme yapılarak verilmiş. Geriye kalan 113.4 milyon TL ise Kuzey Kıbrıs’a taşınmış. Ayrıca 120 milyon TL’lik bir başka ödeme sistemi ile alınan paranın da Kıbrıs’ta bulunan bankalara aktarılmış.

Üyelere yüzde 160 ile 307 oranları arasında kazanç vaat edildiği yazıyor. Lakin Çiftlik Bank’ın gerçek üretim yapacağı sözleriyle halktan toplanan paralarla kurulan şirketlerin zararda olduğu bu nedenle de sistemin önümüzdeki süreçte tıkanabileceği özellikle vurgulanıyor. SPK, Çiftlik Bank’ın vaatler ile para toplamasının Tüketici Kanunu’nca yasaklanan piramit satış sistemine benzediğini ve üyelerin ileride mağdur olabileceğini dikkate alarak nitelikli dolandırıcılık maddesi kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunulmasına karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dava Açılan Çiftlik Bank, 1 Yılda 511 Milyon TL Toplamış!

0