Göz Komutuyla Hareket Eden Tekerlekli Sandalye

Göz Komutuyla Hareket Eden Tekerlekli Sandalye

Karabük Üniversitesinde biyomedikal mühendisliğinde okuyan 4 öğrenci, hareket kabiliyetleri sınırlı olan vatandaşlarımız için göz komutlarıyla kullanabilecekleri, güneş enerjisiyle şarj edilen tekerlekli sandalye yaptı. Öğrenciler Halil İbrahim Şahin, Mustafa Küçükakarsu, Kenan Ünal ve Halil Kekeç, sosyal sorumluluk projesi kapsamında engelli bireylerimiz için hayatlarını nasıl kolaylaştırabileceklerini düşündü ve bir proje yapmaya başladılar.

Kol ve bacaklarından felçli olan bireyler için göz bebekleriyle ileri-geri ve sağa-sola hareket eden, güneş enerjisiyle şarj olan tekerlekli sandalyeyi 1 yıl içinde tamamladılar. Çift ana dal yapan bu öğrenciler, aldıkları farklı disiplinlerden edindikleri bilgilerle bu projeyi yaptılar. Kullanılmayan bir tekerlekli sandalyeyi, teknolojik bir sandalyeye çevirdiler. Kendi yazdıkları kodlarla göz bebeğinin konumlarını ‘x’ ve ‘y’ koordinatı şeklinde belirleyerek, bunları DC motoru sürmek için kullandılar. Kullanılan algoritma kişiden kişiye gözlerin şekilleri, boyutları değişebileceği için çeşitli kalibrasyon ayarlarını da yaptılar.

Bilgisayardaki algoritmanın sonucunda gelen veriler, mikro denetleyicilerde işlenerek bu işleme sonucunda sürücünün ileri, geri, sağa veya sola hareket etmesi sağlanıyor. Tekerlekli sandalye, normal şebeke elektriği ile şarj olmasının yanı sıra 40 wattlık güneş panelleri ekleyen gençler, şarj regülatörü sayesinde güneş enerjisiyle de şarj ediyorlar. Böylelikle tekerlekli sandalye dışarıdayken de kendi kendini şarj ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Komutuyla Hareket Eden Tekerlekli Sandalye

0