Işık Üniversitesi, CERN’de Araştırmalar Yapacak

Işık Üniversitesi, CERN’de Katılımcı Oldu!

Işık Üniversitesi, Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı (Future Circular Collider-FCC) projesi için CERN’e katılımcı oldu. Kabul edilen bu işbirliği CERN’in sayfasından da ilan edildi. Işık Üniversitesi, bu işbirliği ile dünyanın önde gelen üniversiteleriyle aynı platformda araştırmalar yapacak.

Işık Üniversitesi’ni İki Ögretim Görevlisi Temsil Edecek

FCC projesinde Işık Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fatih Özaydın ve Yrd. Doç. Dr. Cihan Bayındır CERN’de Işık Üniversitesi’ni temsil edecekler. FCC projesi kapsamında, standart modelin ötesinde yeni fizik keşfetme amacıyla, deneysel ve kuramsal parçacık fiziğinden, bilgisayar ve inşaat gibi çeşitli mühendislik alt yapısı konularına katkı sunulması planlanıyor.

Işık Üniversitesi’nin CERN-FCC çalışmalarına bilimsel katkısının başlamasıyla birlikte lisansüstü ve lisans öğrencilerinin de CERN’deki çalışmalara katılmaları öngörülüyor. Proje ile Işık Üniversitesi dünyanın en önemli buluşlarını gerçekleştirmeye katkı sağlama fırsatına kavuşacak. Bu buluşlar, en prestijli dergilerde yayınlara dönüşerek, Işık Üniversitesi’ni bilimsel sıralamalarda yukarılara taşıyacak.

isik-universitesi-cern

Parçacık Fizigi Alanında Araştırma Merkezi Olması Düşünülüyor

Işık Üniversitesi’nde parçacık fiziği alanında araştırma ve sempozyumların yapıldığı bir cazibe merkezi olacak, Türkiye’nin de merhum Prof. Dr. Engin Arık ve Prof. Dr. Metin Arık öncülüğünde başlattığı parçacık fiziğinde var olma mücadelesi sonraki kuşaklara taşınacak. Bu işbirliğiyle atom enerjisi ve nano teknoloji gibi ülke geleceğini ilgilendiren çok önemli teknolojilere de katkıda bulunulması sağlanacak.

Bu işbirliğinin belirli bir sonlanma tarihi bulunmuyor. İşbirliği, Işık Üniversitesi hocaları çalışmalara katıldıkları sürece devam edecek. FCC için çalışmalara Ocak 2017’den başlanacak ve teori geliştirme, deney önerme gibi süreçlere paralel olarak devam edecek inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla FCC, 2035 itibariyle deneyleri gerçekleştirmeye başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Işık Üniversitesi, CERN’de Araştırmalar Yapacak

0