JUNO 4 Temmuz’da Jupiter’de Olacak

JUNO 4 TEMMUZ’DA JÜPİTER’DE

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jupiter’in sırlarını çözmek için NASA tarafından üretilen ve 2011 yılında yola çıkan Juno milyonlarca km yol aldıktan sonra gezegenin manyetik alanına girdi. Juno Jüpiter’in radyasyonlu çevresine yaklaşınca motorunu yavaşlatıp gezegenin yörüngesine girecek. Önümüzdeki günlerde Jupiter’in yörüngesine girecek olan aracın burada 1yıl turlaması ve gezegenin kuzey ve güney ışınlarını incelemek için bulutların içine girmesi planlanıyor.

Yörüngeye girdikten sonra gezegenin hakkındaki verileri ve fotoğrafları Dünya’ya gönderecek olan araç şimdiden gezegenin kızılötesi fotoğraflarını çekmiş durumda ve bu fotoğraflarda oldukça aktif bir atmosfer gösteriyor. Yörüngeye yerleştikten sonrasında diğer bir görevi ise atmosferin 3 boyutlu haritasını çıkarmak olacak.

2

Yaklaşık olarak bir basketbol sahası kadar yer kaplayan araç gezegene 4500 km yaklaşarak Jüpiter’e en çok yaklaşan uzay aracı olacak. Son rekor 1974’de 43 bin km ile Pioneer’e aitti.

Juno’nun görevindeki en büyük sorun ise kendi ekseni etrafında 10 saatte dönen gezegeni çevreleyen metalik hidrojen tabakasının yüksek kuvvetli bir manyetik alan oluşturması. Bu nedenle uzay aracı radyasyona 800 kat dayanıklı elektronik sistemlerle donatıldı.

sdfsdfsdf

En az 67 uyduya ev sahipliği yapan, hidrojen ve helyumdan oluşan Jüpiter ölümcül radyasyon alanları ve güçlü manyetosfer alanları ile gökyüzündeki en parlak cisimlerden birisi.

teknolojiprojeleriburaya

Alt tarafta yer alan sosyal medya ikonlarına tıklayarak bizleri istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz. Kendinize iyi bakın! 🙂

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

JUNO 4 Temmuz’da Jupiter’de Olacak

0