Talya Özdemir: BM Genel Kurulunda Konuşan En Genç İnsan

Talya Özdemir: BM Genel Kurulunda Konuşan En Genç İnsan

BM Genel Kurulunda “Toplumsal Cinsiyet, Bilim ve  Sürdürülebilir Kalkınma: Medyanın Etkisi” konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Birçok ülkeden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılırken, Türkiye’den gelen katılımcılar arasında 11 yaşındaki Türk kızı Talya Özdemir de vardı.

Konuşmacılardan birisi olarak kürsüye çıkan genç kızımız “Bilim Kızları için Kızlar” başlıklı bir konuşma yaptı. Hem de bu konuşmayı güzel İngilizcesiyle herkesin anlayacağı şekilde yaptı. Konuşmasında sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmak için bilimin önemine dikkat çekti ve bunun yanı sıra tüm dünyanın refaha ulaşılmasında da bilime ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Ülkemle Gurur Duyuyorum”

11 yaşındaki Talya Özdemir konuşmasında “Ülkem Türkiye ile gurur duyuyorum. Türkiye, doktor, mühendis, öğretmen yada öteki bilim insanları olsun, bilimde birçok kadının bulunduğu bir ülkedir.” Başarılı bilim kadınlarıyla ilgili medyada daha fazla haberin yer almasına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Özdemir, “Bu kürsüden sığınmacı olan kadınların sorununa da değinmek istiyorum. Buradan herkese onları hatırlamaları ve onlara yardımcı olmaları çağrısı yapıyorum.” dedi.

Talya Özdemir, “Ülkemi Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda temsil ettiğim için çok mutluyum. Özellikle bir kız çocuğu olarak kendi ülkemi ve kendi ülkemdeki kız çocuklarını temsil etmek gurur verici” diye konuştu. Genel Kurul’daki panelde, BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson, Princess Dr. Nisreen El-Hashemite, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kadın Birimi Direktör Yardımcsı Lakshmi Puri de konuşmacılar arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Talya Özdemir: BM Genel Kurulunda Konuşan En Genç İnsan

0