Kan İhtiyacı Olanla Bağışçıyı Birbirine Ulaştıran Mobil Uygulama

Kan İhtiyacı Olanla Bağışçıyı Birbirine Ulaştıran Mobil Uygulama

Yaralanmalı bir olayla karşılaştığımızda ne yazık ki kan bulmak zor olabiliyor. Bunu düşünen Süleyman Demirel Üniversitesinden iki öğrenci, kan ihtiyacı olanlarla, kan bağışçılarının birbirine ulaşmalarını kolaylaştıracak mobil uygulama geliştirdi.

Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Eftal Yurtseven ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi arkadaşı Serkan Özdemir ile Kan Lazım adındaki mobil uygulamayı geliştirerek, kan bağış oranını artırmayı hedeflediklerini söylediler.

Uygulama nasıl çalışıyor diye düşündüyseniz; uygulamaya kayıt yaptığınızda lokasyon, telefon, doğum tarihi, kan grubu gibi bilgileriniz alınıyor. Güvenliği sağlamak için ise hastanelerden de referans alınıyor. Ayrıca kişi bilgilerini hastane dahil üçüncü kişiler ile paylaşmadıklarını da belirten gençler ardından büyük bir veri tabanı oluşturarak, acil kan ihtiyacı olan kişi yakınlardaki tüm donörleri buluyor ve güvenli, hızlı bir şekilde onlara anlık bilgi gönderilerek ihtiyacını belirtiyor.

Serkan Özdemir de uygulamayı kullananların hastane üzerinden kan ihtiyacı olduğunu kanıtlayıp mobil çağrı yapabileceğini, bu sayede hızlı bir şekilde bağışçılara ulaşılabileceğini bildirdi. Uygulamayla kan bağışı oranını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Özdemir, bunun bütün telefonlara yüklenebileceğini sözlerine ekledi.

Kan Lazım uygulamasını incelemek istersen: Kan Lazım Uygulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kan İhtiyacı Olanla Bağışçıyı Birbirine Ulaştıran Mobil Uygulama

0