MyShake: Deprem Hareketlerini Önceden Haber Veren Mobil Uygulama

MyShake: Deprem Hareketlerini Önceden Haber Veren Mobil Uygulama

MyShake adlı bu uygulama Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar ile Deutsche Telekom tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir araştırma projesi kapsamında geliştirilmiş. Bunun için akıllı telefonlar sarsıntıları tespit edebilmek amacıyla hareketi algılayan bir ivmeölçer ile birlikte bazı algoritmalarla donatılmış.

Uygulama telefonunuzun cebinizde ya da elinizde iken sallanmasıyla oluşan hareketler ile depremin neden olduğu sarsıntıları birbirinden ayırt edebiliyor. Araştırmacılar MyShake’i denemek için depremde oluşan sarsıntıları yapay ortamda özel masalarda oluşturarak akıllı telefonları bu masaların üzerine yerleştirmiş. Science Advance’te yayımlanan bu araştırmaya göre, uygulamanın merkez üsse 10 kilometreye kadar yakın bölgelerde, 5 ve üzeri büyüklükteki depremleri kaydedebileceği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir ⇒ Yapay Depremler Nasıl Oluşuyor?

myshake-depremi-haber-veren-uygulama

Ücretsiz uygulama şimdilik yalnızca Android işletim sistemi içeren telefonlarda kullanılabiliyor olsa da yakın zamanda uygulamanın iOS sürümünün de piyasaya çıkacağı belirtiliyor. Sismik ağlar konumları belirli olan yer hareketi istasyonlarını yönetmeye yarıyor. Bu istasyonların durumu, veri iletişimi ve diğer değişkenler hakkında bilgi sağlıyorlar.

Google Play Store uygulaması için Buraya tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MyShake: Deprem Hareketlerini Önceden Haber Veren Mobil Uygulama

0