Oyun Geliştiren Türk Firma Amerika’da Birinci Oldu!

Türkiye’de büyük paraların döndüğü oyun sektörüne ilgi artmaya başlıyor. Oyun geliştiricilerimizin yaptığı oyunlar en çok indirilenler arasına girmeye de başladı. Bir güzel haberse Amerika’da düzenlenen Dünya’nın en büyük Modelleme, Simülasyon ve Eğitim Teknolojileri Konferansı’dan  (I/ITSEC) geldi. Simsoft firması tarafından geliştirilen MyStartup oyunu en iyi mobil oyun seçildi.

Oyuncuların analiz, yapacağı şey ile ilgili karar verme gibi gerçek hayatta karşılarına çıkabilecek süreçleri, oyunlarla sunmaya Ciddi Oyunlar (Serious Games) denmektedir. Ciddi oyunlar, finans, savunma, sağlık, bilimsel proje ve araştırmalarda stratejik planlama ve karar verme kısımlarını içeriyor. Yani bu oyunlarla oyuncular aslında gerçek hayatta karşılaşacakları süreçleri görebiliyor.

Türk firması ise simülasyon sistemleri ve taktik oyun uygulamalarında sahip olduğu altyapı ve tecrübeyle sektörel bazda, ihtiyaca yönelik özelleştirilen “ciddi oyun” sistemleri geliştiriyor. Simsoft Kurucu Ortağı Veysi İşler MyStartup oyununun temelinde kendi girişimcilik tecrübelerinin yattığını söyledi.

Girişimciliğe başladıklarında aslında süreç içerisinde karşı karşıya kaldıkları birçok mekanizma hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını fark ettiklerini anlatan İşler, bu nedenle doğru iş fikrini seçme, bankalarla ilişkiler, KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumların sunduğu desteklerden yararlanma, melek yatırımcı ve teknokent hızlandırma programlarına ulaşma, iş ilişkileri geliştirme gibi aşamalarda zaman zaman güçlükler yaşadıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Geliştiren Türk Firma Amerika’da Birinci Oldu!

0