Amerikalı Türk Girişimciden Kağıt Gibi Katlanabilen Minyatür Güneş Panelleri

Kağıt Gibi Katlanabilen Minyatür Güneş Panelleri  

Amerika’da okuyan ardından Sandia Ulusal Laboratuarında 16 yıldır çalışan Türk bilim adamı ve girişimci Murat Okandan, Amerika’da 2015 yılında kendi startup şirketi mPower Teknolojiyi kurdu. Kağıt gibi katlanabilen minyatür güneş panelleri tasarladı.

“Güneş Işıltısı” şeklinde Türkçe’ye çevrilen bu projede mikro güneş hücreleri, günlük yaşamımızdaki herhangi bir objeyi güneşten elektrik üretir hale getiriyor.  MEPV (MicroSystems Enabled PhotoVoltaics) olarak da bilinen minyatür güneş hücreleri yapmak için mikro tasarım ve mikro fabrikasyon teknikleri kullanıyor.

Yüksek verimli bu özel hücreler uydulara ve insansız hava araçlarına, elektronik, biyomedikal ve tekstil ürünlerine entegre edilebilmesi için kağıt gibi katlanabiliyor. Okandan, ayrıca olası yeni şekiller ve malzemeler ile binalarda güneş enerjisi sistemlerinin daha hızlı kurulumunu mümkün kıldığını açıkladı. Ürün, standart silikon fotovoltaik (PV) hücrelere göre daha yüksek voltaj, daha fazla güvenilirlik ve daha düşük enerji maliyeti sunuyor.

Okandan, standart silikon PV’nin, daha çok gümüş veya bakır gerektiren ve maliyeti arttıran hücre/modül seviyesinde düşük voltaj ve yüksek akım ile çalıştığını söyledi. “Güneş Işıltısı” ise daha az metal bulunan yüksek voltajlı ve düşük akımlı konfigürasyonlara izin verir ve entegre güç elektroniği ile uyumludur. Aynı teknoloji, uydular, uçaklar ve taşınabilir güç uygulamalarında önemli avantajlar sağlıyor.”

Önerilen Yazı: Rüzgar Türbinleri Neden 3 Kanatlıdır? Özelliği Nedir?

Kaynak: Solarbaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerikalı Türk Girişimciden Kağıt Gibi Katlanabilen Minyatür Güneş Panelleri

0