Bilim Adamları Tek Bir Atom İçinde Veri Depolamayı Başardı

Bilim Adamları Tek Bir Atom İçinde Veri Depolamayı Başardı

Maddelerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini taşıyan en küçük yapı taşı Atom’dur. Amerikalı bilgisayar şirketi IBM Research’de çalışan araştırmacılar da bu yapı taşı atom içinde veri depolamayı başardı. Günümüzde kullanılan hard diskler, tek birim dijital veriyi depolamak için 100 bin atom kullandığı belirtilmektedir.

Bilim adamları bunu, ürettikleri tek atomlu mıknatıs sayesinde moleküler seviyede atomda veri depolamayı başardıklarını bildirdi. “Holmiyum” adlı, birbiriyle eş manyetik alanlara sahip tekil elektronlardan oluşan elementle deneyler yapan ekip, elektronların başka elektronlarla etkileşime girmeden, yalnızca kendi kendini yüklemesi için holmiyumu metal magnezyum oksitle kapladı.

Böylece yalıtılan elementin iki basamaklı bir dijital veri birimini kodlayabilecek manyetik alan değiş tokuşlarını istikrarlı bir şekilde sürdürmesi amaçlandı. Elementin, IBM’in geçmişte geliştirdiği, atomlar arasındaki elektron transferlerini tersine çeviren Tarama Tünel Mikroskobuyla uyarıldığında dahi, dijital veriyi bozulmadan saklayıp koruyabildiği görüldü. Keşfin, ileride mikro ölçekte gelişmiş veri depolama araçları üretmeye imkan sağlayacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Adamları Tek Bir Atom İçinde Veri Depolamayı Başardı

0