Dev Güneş Enerjisi Projesi

Dev Güneş Enerjisi Projesi

Konya Karapınar’da yapılması öngörülen dev güneş santrali için yapılan ihalenin kazananı belli oldu. Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali projesi olan Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı(YEKA) ihalesine 4 ortak girişim grubu katıldı. İhale kWh başına en düşük teklifi veren Kalyon ve Güney Kore ortaklı Hanwha Grubuna verildi. 

İhale kapsamında Türkiye’de yıllık minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretimi yeteneğine sahip fabrika kurulacak. 10 yıl boyunca Ar-Ge yapmak şartıyla  Karapınar YEKA’da 1000 megavatlık bağlantı kapasitesi tahsis edilecek.  Şartnamede ilk 500 megavattaki yerlilik oranı %60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranı ise %70 oranında olacak. 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek olan fotovoltaik modüller sahada kullanılacak.

Proje kapsamında yenilenebilir enerji ihtiyacının ve ekipmanlarının giderilmesi, teknoloji transferi ve dışa bağımlılığın azaltılması gibi önemli noktalara değiniliyor.  1.3 milyar dolarlık yatırım ile kurulması planlanan proje ile yılda 1.7 milyar kilovatsaat elektrik üretilebilecek, 600 bin evin ihtiyacı karşılanabilecek. Benzer bir proje rüzgar enerjisi içinde konuşulmakta.

-----------------------------------

Teknoloji Projeleri'nin Desteğe İhtiyacı Var

Teknoloji Projeleri, %100 okur destekli bir bilim, teknoloji ve teknik bilgi platformudur.

Ülkemizdeki bilimsel çalışma ve teknik bilgi açığını kapatmak için giriştiğimiz bu yolda yazılarımızı özenli bir şekilde hazırlıyor, siz değerli takipçilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Kazanç imkanlarımız kısıtlı olduğu için sizlerden destek istiyoruz. Bize destek olmak isterseniz, destek sayfamıza ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Kaynak

Ntv Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dev Güneş Enerjisi Projesi

0