Elektrikli Cihazları WiFi Gibi Şarj Edecek Teknoloji

Elektrikli Cihazları WiFi Gibi Şarj Edecek Teknoloji

Amerikalı Walt Disney şirketinin araştırma kısmı olan Disney Research, bir oda içinde kablosuz elektrik aktarımı sağlayan ve bu sayede kullanıcıların elektrikli cihazlarını bir WiFi ağını kullanır gibi şarj edebilmelerine sağlayan bir yöntem geliştirdi.

Nasıl Yaptılar?

Şirketin araştırmacıları QSCR adını verdikleri yöntemle, özel olarak inşa edilmiş 5 metrekarelik bir odanın içini durgun manyetik dalgalarla kaplayarak odadaki cep telefonu, vantilatör ve ışık aygıtlarının aynı anda şarj olmasını sağladı. Ayrıca odanın içinde aynı rezonans aralığını yakalayarak tek yönlü bir manyetik alan oluşabilmesi için duvar, zemin ve tavanı metalle kapladılar.

Odayı dolduran elektrik akımlarını ayrı kapasitörlerle kanalize eden araştırmacılar, böylelikle oda içinde kontrolsüz yüklenme bölgelerinin oluşmasını engelledi. Nikola Tesla’nın da kablosuz elektrik ve şarj edebilme araştırmalarına benzediğini söylemeden geçemeyeceğiz. Yıllar önce benzeri çalışmaları yapan bir kişi olduğu görülmektedir. Ayrıca araştırmanın sonuçları, online PLOS ONE dergisinde yayımlanmıştır.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Cihazları WiFi Gibi Şarj Edecek Teknoloji

0