Evde Pusula Yapımı | Kendi Pusulanı Yap

Bu videomuzda kendimiz basit bir şekilde, evlerinizde olan malzemeler ile bir pusula yapacağız. Sadece mıknatıs ve köpük tabak kullanarak, biraz fizik bilgisi ile bu pusulayı beraber yapabileceğiz. Pusulayı yapmadan önce kısaca mıknatısları açıklayalım.

Mıknatıslar sürekli dünyanın manyetik alanına dönmek için çabalarlar hatta enerji harcarlar ama sürtünmeden dolayı dönemezler ve bizler bir mıknatısı yere koyduğumuzda dönmüyor diye düşünürüz. Aslında dönmek istiyor ama sürtünmeyi yenemiyor. Buradan yola çıkarak, mıknatısın sürtünmesini azaltacak bir çalışma ile döndürdük ve bir pusula elde etmiş olduk.

Kendi Pusulamızı Nasıl Yapacağız?

Bunu yapmak için köpük tabağa, mıknatısa ve biraz suya ihtiyacınız olacak. İlk olarak köpük tabakta alt tarafta videoda izlerken daha iyi anlayacağını düşünüyoruz. Mıknatısın sığacağı bir delik açıçaz ve mıknatısın kuzey-güney yönleri yere paralel olacak şekilde köpük tabaktaki deliğe sıkıştıracağız.

Ardından içi su dolu bir leğene vb bir kaba bu tabağı bırakacağız. İlk olarak kuzeyin ne taraf olduğunu bildiğiniz bir yerde yapın ve tabağın kuzeye dönen tarafına kuzey olduğunu belirten bir işaret ekleyin. Artık tabağı her nerede bırakırsanız bırakın kuzeyi gösterecektir. Videomuzu izleyerek yapımını daha iyi anlayabilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Pusula Yapımı | Kendi Pusulanı Yap

0