Güneş Enerjisini Etkili Kullanan Esnek Ev Uygulaması

Güneş Enerjisini Etkili Kullanan Esnek Ev Uygulaması

Günümüzde evlerin zamanla değişen şartlara göre daha dayanıklı olması için çeşitli teknolojik projeler hayata geçiriliyor. Bunlardan birisi de güneş enerjisini etkili kullanabilmek için yapılmış esnek ev uygulaması. Bu çalışma ayrıca mimarlıktan, elektriğe kadar multidisipliner olmanın günümüzdeki önemini de gösteriyor.

MIT Üniversitesi Enerji Girişimi’nin katkılarıyla geliştirilen ve güneş ışınlarını toplayan esnek malzemeden üretilmiş duvarları olan esnek ev uygulaması, fotovoltaik hücrelerle birleştirilmiş şeritlerden oluşan bu perde benzeri yapılar ayçiçekleri gibi Güneş’e göre hareket ediyor. Böylece esnek duvarlar en yüksek miktarda enerji yakalayabiliyor. Ayrıca bu paneller yazın gölge oluşturacak şekilde yönlenirken kışın ışığın evin içine girmesine imkân sağlıyor. Esnek panellerin oluşturduğu gölge farklı desenler oluşturarak mimarinin bir parçası haline geliyor.

sheila-kennedy-esnek-ev

MIT’de mimari uygulamalar profesörü Sheila Kennedy ve ekibinin geliştirdiği “Esnek Ev” projesi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmayan enerji altyapılarına sahip geleneksel yapıların aksine esnek, hafif ve düşük karbon içerikli malzemeler kullanılarak geliştirildi. Esnek Ev projesinin ilk örnek uygulaması Almanya’nın Hamburg şehrinde inşa edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Enerjisini Etkili Kullanan Esnek Ev Uygulaması

0