Güneş Enerjisiyle Enerji Üreten GPS ve Isıtma Sistemine Sahip Mont Projesi

Güneş Enerjisiyle Enerji Üreten GPS ve Isıtma Sistemine Sahip Mont Projesi

Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin yaptığı güzel çalışmaları yazarken ayrı bir mutlu oluyoruz. Bu yazımıza konu olan gençlerimiz ise Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde lise öğrencileri Buğra Kağan Kayhan, Ahmet Salih Topakkaya ve onların yaptığı teknolojik montları hakkında olacak. Darüşşifa Koleji 12. Sınıf öğrencileri olan gençler, yaklaşık bir yıl süren çalışmalarından sonra; güneş enerjisi ile elektrik üreten, bu enerjiyi telefon şarjı, GPS sistemi ve ısıtma sisteminde kullanan “A-Mont” ismini verdikleri bir mont ürettiler.

Gençler, işin hakkını vermek istemişler çünkü güneş enerjisinden kendi elektriğini üretebilen mont aynı zamanda oluşabilecek radyasyon riskine karşın radyasyon önleyici sistemle donatılmış. Ayrıca suya dayanıklı malzemelerden üretilen mont, yağışlı havalarda da kullanılabiliyor. “Akıllı montu” tasarlayan öğrencilerden Ahmet Salih Topakkaya, zorlu kış şartlarında kolayca ısınabilmek ve çabuk biten telefon bataryalarına çözüm bulabilmek amacıyla projeyi geliştirdiklerini ifade etti.

akıllı-mont

Önerilen Yazı: Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

Projenin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Buğra Kağan Kayhan da “akıllı mont”un ısıtma sisteminin yanı sıra GPS sistemiyle acil durumlarda konum bilgisi gönderebilme özelliğinin olduğunu söyledi. Bu GPS’i kendi geliştirdikleri Android uygulamasıyla birleştirdiklerini vurgulayan Kayhan, “Anlık olarak konum alma ve izleme özelliklerine sahip. Gerek uygulama üzerinden gerekse SMS üzerinden konum bilgisi atabiliyor.” bilgisini verdi.

Kayhan, montun elektrik enerjisini depolayabildiğini ve ışık alamadığı durumlarda bir hafta süresince bu enerjiyi kullandığını aktardı. Darüşşifa Koleji Rehber Öğretmeni ve Proje Sorumlusu Mustafa Onmuş ise öğrencilerin geliştirdiği projeyle heyecanlandıklarını ve uluslararası proje yarışmalarında öğrencileri desteklediklerini söyledi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güneş Enerjisiyle Enerji Üreten GPS ve Isıtma Sistemine Sahip Mont Projesi

0