Hollandalılardan Dünyanın İlk Biyolojik Otomobili

Hollanda’da bulunan ve ülkenin en iyi üniversitelerinden birisi olan Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencileri, bir ilke imza atarak doğal malzeme olan keteni, karbon ve alüminyum yerine kullanarak dünyanın ilk biyolojik ve aynı zamanda elektrikli arabasını geliştirdi. Hannover fuarında ürettikleri arabayı tanıtan öğrenciler, belki de bu alanda bir çalışmayı başlatmış olabilirler. 

Arabanın şasisi ve üst yapısı ketenden yapıldı. İlk başta biraz tuhaf gelse de ketenin otomobil endüstrisinden karbon ve alüminyum kadar sağlam bir hammadde olduğu son yapılan araştırmalarla görülmektedir. Ayrıca ketenin bir başka özelliği ise otomobil üretiminde kullanılan karbon ve alüminyuma göre 6 kat daha ucuz olarak elde edilmesidir.

Lina ismi verilen otomobil geçen hafta test sürüşünü de tamamlayan araç, Hollanda makamlarının onayına sunulacak. Hollanda makamları da, öğrencileri kamçılayacak bu çalışma için onay vereceğini ima ediyor. Normal bir bisiklet kadar hıza sahip olan araç, öğrenci projesiyle başlayıp ilerlemesiyle daha fazla gelişeceği düşünülmektedir. Ülkemizde güzel gençlerimiz, bu alanda sizlerde projeler düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollandalılardan Dünyanın İlk Biyolojik Otomobili

0