İçi İnce Katman Paslanmaz Çelik Dışı Kalın Katman Galvaniz Çelik Su Depoları

İçi İnce Katman Paslanmaz Çelik Dışı Kalın Katman Galvaniz Çelik Su Depoları

Ankara merkezli Net İnovasyon Makina şirketi, paslanmaz çelik modüler su depoları üzerine uzun yıllar boyunca çalışmalar yaptı. Edindikleri bilgiler ve tecrübelerle modüler su depoları üzerine Ar-Ge çalışmalarını sürekli destekleyen ve buna büyük bütçe ayıran şirket; Dünya’da bir ilk olan bir çalışmaya imza attı.

Türk Patent Enstitüsü’nden patentlerini de alan firma, “içi ince katman paslanmaz çelik, dışı kalın katman galvaniz çelik”ten imal edilen Sarnıç modüler su depoları ile kullanılan paslanmaz çelik malzemesini azaltmayı ve maliyetinde bir hayli düşmesini sağladılar. Ayrıca paslanma ve yosunlanmanın da önüne geçmişler.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Bancı, patentini aldıkları çalışma hakkında bize bilgi verdi;

“Depolar çift katman teknolojisi kullanılarak üretilir. Paslanmaz Çelik ve Galvaniz Çelik modüller, press makinasında birlikte basılır. İçeride suya temas eden katman 0.6 mm kalınlığında en az 304 kalite paslanmaz çeliktir. Bu katman suyun kaliteli şekilde uzun yıllar boyunca hijyenik olarak muhafaza edilmesini sağlar. Dışarıdaki katman, deponun hacmine göre 1.5 mm ile 3 mm arası kalınlıkta galvaniz çelik’tir.

sarnic-moduler-su-depolari

Bu katman deponun mukavemetini sağlar ve kesinlikle suyla temas etmez. Çünkü galvaniz çelik suyla temas ederse kısa sürede paslanıp çürür, kullanım ömrü çok kısadır. PASGAL depolarımızın kullanım ömrü 20-40 yıldır. Maliyeti depo hacmi arttıkça, Paslanmaz Çelik depolara göre %50’ye kadar azalır. Yani mesela 1 adet Paslanmaz Su Deposu fiyatına birebir aynı işlevi gören 2 adet PASGAL depo alınabilir. Bunu da istatistiklere vuracak olursak:

  • Sektörümüz için yıllık Paslanmaz Çelik ithalatını 79.000 tondan 20.000 tona indirebiliriz.
  • 1 Yılda ithalatımızdan 120 Milyon USD kar sağlayabilir.
  • Yerli imalatımız olan Galvaniz Çelik üretimimizi yıllık en az 60.000 ton kadar artırabiliriz.
  • Mevcut binaların ortalama 8 yılda bir değiştirdiği su depolarının ömürlerini 24 yıla kadar çıkartabiliriz. Bu da milli ekonomimize ciddi anlamda katkı sağlar.”

Kaynak: Net İnovasyon Makine A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Bancı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçi İnce Katman Paslanmaz Çelik Dışı Kalın Katman Galvaniz Çelik Su Depoları

0