Kalorifer Peteklerine Sahip Doğalgaz Sistemlerinde Tasarruf Projesi

Kalorifer Peteklerine Sahip Doğalgaz Sistemlerinde Tasarruf Projesi

Ülkemizde özelliklede küçük evlatlarımız güzel ve başarılı çalışmalar yaptığında, bunu sizin için yazarken çok mutlu olarak yazıyoruz. Kırşehir’in Kaman ilçesinde Emine Ayyüce ve Aysıla Altıntaş isimli ikiz kardeş olan lise öğrencilerinin yaptığı proje, TÜBİTAK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından açılan yarışmada birinci oldu.

Yaptıkları projenin ismi “Kalorifer Radyatörlerindeki Hava Sıkışmasını Gösteren Işıklı Uyarı Sistemi Projesi”, bu proje kalorifer petekleri olan tüm doğalgaz sistemlerinde tasarruf imkanı sağlıyor. Evlerindeki kalorifer sisteminin yeterli ısı vermemesinden yola çıkarak, emekli öğretmen olan anne ve babalarının da katkılarıyla projeyi hazırlayan ikizler, projeye sahip çıkılması ve üretim yapılması halinde ısınmada ülke ekonomisine ciddi bir tasarruf sağlanacağı inanıyor.

Emine Ayyüce ve Aysıla Altıntaş

Kardeşlerden Emine Ayyüce Altıntaş, evlerindeki kalorifer sisteminin peteklerinde yaşanan ısınma sorununa çözüm bulmak için yaptıkları araştırmanın projeye dönüştüğünü söyledi. Hazırladıkları projeyi Kaman Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki öğretmenleriyle paylaştıklarını belirten Altıntaş, onların yönlendirmesi sonucu TÜBİTAK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün başlattığı yarışmaya katılarak 250 proje arasında birinciliği elde ettiklerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir ⇒ Güneş Enerjisi İle Çalışan Mini Uydu Projesi

Projenin amacının erken uyarı ile ısı ve para tasarrufu sağlanması olduğuna işaret eden Altıntaş, peteklerde hava sıkışmasını gösteren ışıklı uyarı sistemi ile enerji kaybının azaltılmasını hedeflediklerini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalorifer Peteklerine Sahip Doğalgaz Sistemlerinde Tasarruf Projesi

0