Kansızlığı (Anemi) Akıllı Telefonlardan Öğrenme: HemaApp Uygulaması

Kansızlığı (Anemi) Akıllı Telefonlardan Öğrenme: HemaApp Uygulaması

Washington Üniversitesi araştırmacıları günümüzde hemen hemen her cep telefonunda yer alan gelişmiş kameraları ve LED flaşları bu kez fotoğraf çekmek için değil farklı bir amaç için kullanmaya hazırlanıyor; Anemiyi yani kansızlığı teşhis etmek.

Uygulamanın Prensibi; Kanda oksijen kırmızı kan hücreleriyle taşınır ve bu hücreler kan hacminin yaklaşık yarısını oluşturur. Bu hücreler aynı zamanda kana kırmızı rengini verir. Eğer kandaki kırmızı kan hücrelerinin miktarı azalırsa dokulara yeterince oksijen taşınamaz ve anemi dediğimiz hastalık ortaya çıkar.

telefondan-kansizlik-olcme

Bu durum kanın kırmızı renginde değişime de neden olur. İşte ABD’deki Washington Üniversitesi araştırmacıları, parmağınızı cep telefonunuzun flaşıyla aydınlatarak ve flaştan yansıyan ışığın farklı dalga boylarında nasıl değiştiğini bir uygulama yardımıyla analiz ederek kansızlığın hangi boyutta olduğunu tespit etmeyi hedefliyor.

hemaapp-uygulamasi

HemaApp adını verilen uygulamayı kullanmak için kolunuzdan veya parmağınızdan kan almaya da gerek yok. Uygulama şimdilik deneme aşamasında olsa da, araştırmacılar yöntemlerinin şimdiden geçerliliği kanıtlanmış diğer yöntemlere yakın sonuç verdiğini ifade ediyor. Eğer bu iş olursa özellikle gelişmekte olan ülkeler için aneminin teşhisinde önemli bir adım atılmış olacak.

Kaynak: University of Washington

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kansızlığı (Anemi) Akıllı Telefonlardan Öğrenme: HemaApp Uygulaması

0