Kendi Kendini Yok Eden Elektronik Batarya

Kulağa biraz farklı gelebilir ama geliştirilen batarya kendi kendini yok ediyor. Amerika’da bulunan Iowa Eyalet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Reza Montazami ve ekibi, kendi kendini 30 dakika da imha eden elektronik bataryalar geliştirdi. Araştırmacılar günlük hayatta sıkça kullanılan lityum-iyon bataryaları baz alarak, geliştirilen batarya nano boyutlu parçacıklardan oluşuyor. 

Bu parçacıklarda suda çözülebilen polimer bir yapıda birbirini tutuyor. Böylelikle batarya istenmediği bir durumda yağmur, kar vb. gibi durumlarla veya üstüne su döküldüğünde polimer yapı çözünerek parçalanıyor. Bataryanın temel bileşenleri ise suda çözünmüyor ancak nano ölçekteki bu parçacıklar kendilerini bir arada tutan polimerin parçalanması sonucu bulunduğu ortama dağılıyor. Ayrıca geliştirilen bataryalar, normal bataryalara göre daha fazla enerji sağlıyor.

Adım-adım yok olduğunu gösteren resmidir.

Önerilen Yazı » Hoverboard Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri

Kendi Kendini Yok Eden Bataryalar Nerede Kullanılacak

Günümüzde askeri alandan, siyasi alana kadar çoğu önemli bilgi elektronik aygıtlarla depolanıyor veya taşınıyor. Kendi kendini imha eden elektronik elemanlar ise, özellikle askeri bilgilerin düşman eline geçmesi durumunda yok edilmesini sağlayabileceği düşünülmektedir.

Ayrıca araştırmacılar sadece askeri alanda olmayıp medikal alanda da kullanılabileceğini açıklıyorlar. Örneğin vücudumuza yerleştirilen medikal cihazlar, bir süre sonra vücuttan uzaklaştırılması gerekiyor. İşte bu durumu yine kendi kendine yok eden ve bu sırada insana zarar vermeyecek şekilde tasarlanan sistemlerle olabileceğini düşünüyorlar.

Kaynak: Iowa State University – Transient Batteries

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kendi Kendini Yok Eden Elektronik Batarya

0