Konuşmaları İşaret Dilini Çevirebilen Robotik El

Belçika’da bulunan Antwerp Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, konuşmayı işaret diline çevirebilen ve parçaları 3 boyutlu yazıcılardan basılabilen bir tercüman robotu geliştirdi. Konuşulan konuşmaları parmak uçlarını hareket ettirerek işaret dilini çevirmeyi başardı. İşaret dili için yapılan önemli çalışmalar arasında yer alması planlanan bu robotik el, alfabetik sistemi kullanarak iletişim kuruyor.

Toplam 16 servo motorla çalışan robotik el, ayrıca bu motorları denetleyen 3 motor denetleyicisi bulunuyor. Araştırmacılar açık kaynak elektronik prototipleme elemanlarından bolca kullanmış. Örneğin Arduino Due’yu robotik elin beyni olarak kullanmışlar. Parçaların basımı 1 hafta sürdüğü ve montajının da yaklaşık yarım gün sürdüğü belirtildi.

İlginizi Çekebilir ⇒ Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu çalışma ile araştırma ekibi, işitme engelli kişilere insanların sürekli bulunamayacağı yerlere koyarak yardımcı olmak istiyor. Robot eli daha akıllı hale getirmek için de çalıştıklarını belirten Belçikalı ekip, kamera koyarak gerçek zamanlı konuşmaları algılayıp onları işaret diline çevirmeyi planlıyor. Ayrıca iki kola sahip bir robot yaparak, iletişimi daha rahat yapmak istiyorlar. Özellikle insanların sürekli bulunmadığı yerlerde bu robot kolların konularak, işitme engelli vatandaşların sürekli kullanması sağlanabilir. Yolları açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaları İşaret Dilini Çevirebilen Robotik El

0