Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

Askeri lisede eğitim gören, ardından Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne giren Tunahan Enginer, askeri lisede okurken üzerine giydiği çelik yeleklerin çok ağır olması sebebiyle hareket kabiliyetini engellediğini gördü. Ardından bu sorunu çözmek için daha birinci sınıfta okurken 6 aylık bir araştırma sürecinin ardından nano teknolojik sıvıdan balistik yelek üretti.

Kullandıkları sıvı sayesinde merminin balistik yeleğe girme derinliğinde yüzde 36’ya yakın bir iyileşme sağladıklarını belirten Enginer, kullandığı nano teknolojik sıvıya bir kuvvet uygulandığında sıvının katı özellik gösterdiğini söylüyor. Yani, balistik yelek içerisinde bulunan sıvı mermi darbesi geldiğinde katılaşarak gelen darbenin vücuda iletilmesini engelliyor.

nano-teknolojili-balistik-yelek

Ayrıca, bu nano teknolojik sıvının yeleklerin ağırlığında yarı yarına azalma sağladığını belirten Enginer, sıvının kevlara uygulanarak 40 – 50 kat yerine 20 kat kevlar ile yeterli hale getirildiğini belirtiyor. TUBİTAK’ın proje yarışmasına katılarak kimya alanında Türkiye ikincisi olan Enginer, projesi ile sınavlardan bağımsız bir şekilde Bahçeşehir Üniversitesi’ne kabul aldığını ve bu sayede projesini hayata geçirdiğini belirtiyor.

2 thoughts on “Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

 • Avatar
  9 Ekim 2020 tarihinde, saat 23:50
  Permalink

  Genlestirdigim sistem bircok ulkende basari ile uygulaniyor Atmosferin basıncı ile
  Seyyar Panel duvarlarin montaji genlestirdigim. basınç sıkıştırma elementi panelin icine üst kısmına görülmeyen sekilde monta edilen basınç aleti ,tavanla döşeme arasına basincla panel duvar sabitlesiyor söküp takmak için uzman ve. Takım gerekmez . Uygulama
  Hastahanelerde,maddelerde,tren vagonlarında, kamyonlarda evlerde. Tasinmada Çok kolaylık sağlanır.ben 55 yıldır isviçrede yasıyorum. Tanınmış bir sporcuyum 1970-2010 yıllarında kurucusu oldugum firma konveyor ve konveyor band tekniği. air-gomm Erkan und co ch.5316 Felsenau emekli olduğumdan firmayı sattım .imalatım olmayan tecrübe ve patentlerimi satmak için 2010 yılında yeni bir teknoloji transfer firması kurdum .
  poliymer- Ttecghnik A.E
  http://www.hightecherkan.ch

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   10 Ekim 2020 tarihinde, saat 15:51
   Permalink

   Tebrik ederiz Abdulkerim Bey ama içeriğe tıklayınca gizlilik hatası alıyoruz. SSL sertifikasından dolayı sanırız. Bilginiz olsun.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

2