Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

Askeri lisede eğitim gören, ardından Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne giren Tunahan Enginer, askeri lisede okurken üzerine giydiği çelik yeleklerin çok ağır olması sebebiyle hareket kabiliyetini engellediğini gördü. Ardından bu sorunu çözmek için daha birinci sınıfta okurken 6 aylık bir araştırma sürecinin ardından nano teknolojik sıvıdan balistik yelek üretti.

Kullandıkları sıvı sayesinde merminin balistik yeleğe girme derinliğinde yüzde 36’ya yakın bir iyileşme sağladıklarını belirten Enginer, kullandığı nano teknolojik sıvıya bir kuvvet uygulandığında sıvının katı özellik gösterdiğini söylüyor. Yani, balistik yelek içerisinde bulunan sıvı mermi darbesi geldiğinde katılaşarak gelen darbenin vücuda iletilmesini engelliyor.

nano-teknolojili-balistik-yelek

Ayrıca, bu nano teknolojik sıvının yeleklerin ağırlığında yarı yarına azalma sağladığını belirten Enginer, sıvının kevlara uygulanarak 40 – 50 kat yerine 20 kat kevlar ile yeterli hale getirildiğini belirtiyor. TUBİTAK’ın proje yarışmasına katılarak kimya alanında Türkiye ikincisi olan Enginer, projesi ile sınavlardan bağımsız bir şekilde Bahçeşehir Üniversitesi’ne kabul aldığını ve bu sayede projesini hayata geçirdiğini belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nano Teknolojik Sıvıdan Balistik Yelek Projesi

0