Ortaokul Öğrencilerinden Turnikelerden Elektrik Üretme Sistemi

Turnikelerden Elektrik Üretme Sistemi

Her gün insanlarımız tarafından yapılan değerli projeleri paylaşmaktan çok mutlu oluyoruz. 2 ortaokul öğrencisi gencimiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi, THY ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen THY Bilim Şenliği’ne turnikelerden geçerken elektrik üreten projeleriyle katıldı.

7.sınıfa giden iki arkadaş, Ege Arda Şentura ve Yasin Burak Atıcı, yaptıkları projeyle çocuk kategorisinden ikinci oldular. Açıklamalarına göre sistemin minimum seviyede çalıştığını, bu şekilde 200 kişinin turnikeden geçmesi halinde bin watt elektrik üretebileceğini söylediler. Sistemin daha da geliştirilerek, metro gibi turnikelerin olduğu yerlerde ışıklarının enerjisinin kendiliğinden üretilebileceğini açıkladılar.

Atıcı, “Büyükşehirlerde toplu taşıma araçları çok kullanılıyor. Bundan yararlanmayı düşündük. Turnikelerdeki alet dönüyor, buradaki hareket nesnesi dinamoya aktarılıp elektriğe çevriliyor. Bu şekilde lambaları aydınlatıyoruz. Üretilen elektriği metro istasyonlarını aydınlatmak için kullanmayı hedefliyoruz. Tabii bu sistemin geliştirilmemiş hali, geliştirilirse daha fazla elektrik üretilebilir. Biz de bunu geliştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ortaokul Öğrencilerinden Turnikelerden Elektrik Üretme Sistemi

0