Robot Arı | Hem Uçabiliyor Hem Konabiliyor

Robot Arı

Doğayı özellikle uçan hayvanları taklit edilerek yapılmış robotların en zor yanları uçmaktansa, bir yere konmalarını sağlamaktır. Çoğu çalışmada robotlar havada uçabiliyor hatta saatlerce asılı kalabiliyorlar ama iş geri dönüp bir yere konmak olunca orada işler her zaman iyi gitmiyor. Bu yüzden konma mekanizması, uçan robotların üretilmeye başlanmasından beri mühendislerin çözmeye çalıştığı bir sorun olarak ortaya çıkıyor ama Harvard’lı araştırmacılar bunu çözerek karşımıza RoboBee’yi çıkardılar. Havada süzülen bu küçük robot ise yaprakların altına tutunmak için statik elektrikten yararlanıyor.

Robot Arı Nasıl Bir Yere Konabiliyor?

Bu çalışmada böceğin kafa bölümü, şarj edilebilir elektrotlar içeren bir diskten oluşuyor. Tıpkı bir balonun saça sürtüldükten sonra negatif elektrik yüklenerek duvara tutunabilmesi gibi robot da bu elektrotlar sayesinde farklı yüzeylere tutunabiliyor. Elektrotların çalıştırılmasıyla yüzeye yapışan robot arı, elektrotlar kapatıldığında yüzeyden ayrılarak tekrar uçmaya başlıyor.

robot-ari

RoboBee parlak kanatları ve iğne gibi incecik dört bacağıyla uçabilen, bir yüzeye konabilen ve tekrar havalanabilen bu büyüklükteki ilk robot. Tepesindeki disk sayesinde böcek, bir yüzeye konduğunda uçarken kullandığından çok daha az enerji harcıyor. RoboBee’nin ileride arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılması planlanıyor.

Kaynak: https://wyss.harvard.edu/technology/robobees-autonomous-flying-microrobots/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot Arı | Hem Uçabiliyor Hem Konabiliyor

0