Stanford Üniversitesi Bir Liraya Kan Örneklerini Ayrıştıran Cihaz Üretti

1 Liraya Kan Örneklerini Ayrıştıran Cihaz: Paperfuge

Stanford Üniversitesi’nde Biyomühendislik Bölümü’nden çalışan bilim insanları, ilginç bir çalışmaya imza attı. Tıbbi alanda kullanılan ve kan örneklerini ayrıştırmaya yarayan, fiyatı 5 bin dolara kadar çıkabilen santrifüj cihazının yerine elle çalışan bir alet üretti.

Bu aletin önemi ne diye düşünüyorsanız, bu aletin maliyeti 1 liradan daha aza maloldu. Ayrıca elektrik olmayan yerlerde bile kan örneklerinin ayrıştırılıp incelenmesine önayak olacağı düşünülüyor. Bilhassa dünyanın elektrik ağı bulunmayan köşelerinde sıtma, AIDS ve verem gibi hastalıkların teşhisinde kullanılabilecek araca, Yardımcı Doçent Manu Prakash ve ekibi Paperfuge ismini verdi.

Dakikada 15 bin devir hızında dönebilen alet, kan hücrelerindeki plazma dokusunu yaklaşık 1,5 dakikada tamamen ayırabiliyor. Kalın bir kağıt diskin üzerine kan örneklerini taşıyacak parçaların eklenmesi ve bir parça iple çalışan bu basit araç, doğrusal kuvveti merkezkaç kuvvetine dönüştürüyor.

Fikrin akıllarına gelmesinin ardından ekip, önce bu oyuncağı yüksek hızlı kameralarla ağır çekimde detaylıca incelemeye başladı. Aletin matematiksel modelini çıkaran ekip, daha sonra üretime geçti. Madagaskar ve benzeri ücra köşelerdeki laboratuvarlara aleti tanıtan ekip, bulgularını bilim dergisi Nature’da paylaştı.

Kaynak: El Cezire

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stanford Üniversitesi Bir Liraya Kan Örneklerini Ayrıştıran Cihaz Üretti

0