Türkiye Bilişim Derneği’nden 50 bin Çocuğa Kodlama Dersi

50 bin Çocuğa Kodlama Dersi Verilecek

TBD(Türkiye Bilişim Derneği) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Türkiye’de 50 bin çocuğumuza dernek olarak kodlama dersleri verecekleri proje üzerinde hazırlık aşamasında olduklarını belirtti. Dernek olarak bu konuda öncü olmak istediklerini ve proje çerçevesinde 50 bin çocuğa kodlama eğitimi verileceğini dile getirdi.

“Biz artık teknoloji üretmemiz gerektiğine inanıyoruz. Çocuklarımızın teknoloji tüketen değil üreten insanlar olarak yetişmesini istiyoruz. Bu anlamda hem Milli Eğitim Bakanlığımız hem de üniversitelerle ortaklaşa böyle bir projeyi gerçekleştirmek üzere çalışmaları başlattık. Şu anda somut bir adım yok ama önümüzdeki 1-2 ay içerisinde daha somut adımları atacağız. Çocuğun önüne su tabancası bile olsa tabanca koysanız şiddete yönlendirirsiniz ama bir yazılım koyarsanız onu üretime yönetmiş olursunuz.”

ABD ve AB ülkelerinin konu hakkında önemli mesafe aldıklarını dile getiren Aktepe, söz konusu bu ülkelerin eğitiminde yazılım ve kodlamanın önemli bir yerde olduğunu dile getirdi. Çocuklara 1. sınıftan itibaren bu derslerin verilebileceğini söyleyen Aktepe, bunun bir hükümet politikası haline gelmesinin gerektiğini belirtti.

TBD’nin Ankara Şubesince üniversite mezunu ve emekli ev kadınlarına Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle internet eğitimi verildiğini kaydeden Aktepe, bu eğitimle kadınlara elektronik ortamda üzerinde ticaret becerisi kazandırıldığını dile getirdi. Şuana kadar 300 kadının eğitim aldığını, ileride başka şubelerinde de ev kadınlarını eğitmeye yönelik çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Bilişim Derneği’nden 50 bin Çocuğa Kodlama Dersi

0