Vücutlarını Kontrol Edemeyenler (Kilitli Kalma Sendromu) İlk Defa İletişim Kurdu

Vücutlarını Kontrol Edemeyenler İlk Defa İletişim Kurdu

Bilim dünyasından güzel bir haber geldi. Amerika’nın en iyi üniversitesinin MIT’in sayfasında bilim insanları, vücutlarını hiçbir şekilde kontrol edemeyen İngilizce olarak locked-in syndrome, Türkçe olarak kilitli kalma sendromu hastalarının ilk defa iletişim kurabildiğini açıkladı.

Kilitli kalma sendromunda hastalar beyinlerindeki kaslarını kullanmalarına engel olan bir tür motor nöron hastalığına yakalanıyor. Bu hastalığa yakalananların beyinleri normal fonksiyonlarını sürdürse de ne yazık ki konuşamıyorlar veya hareket edemiyorlar. Bu durumdaki hastaların bazıları göz kaslarını hareket ettirerek iletişim kurabiliyor. Fakat yapılan son çalışmada bulunan hastalar göz kaslarını dahi hareket ettiremiyordu. Bu durumu ortadan kaldırmak için insanların beyinlerini analiz eden bir bilgisayar kullanan bilim insanları, sorularına evet veya hayır yanıtları alabilmeyi başardı.

Beyin hücrelerinin faaliyetleri kandaki oksijen seviyesi ve kanın renginde değişimlere yol açıyor. Bilim insanları bu uygulamada kızılötesi spektroskopi adlı bir yöntemi kullanarak beynin içindeki kanın rengine bakıp kişinin beyninde yürütülen faaliyeti algılıyor.

Sistemin başarı oranı yüzde 75. Bu yüzden hastanın verdiği cevaptan emin olmak için aynı soruyu birkaç kere sormak gerekiyor. Ayrıca İsviçre’deki dört hasta üzerinde denenen ve PLOS Biology dergisinde yayınlanan bir makaleyle duyurulan yöntem, hastaların hareket ettiremedikleri bir bedende kilitli kalmış olmalarına rağmen mutlu olduklarını da ortaya çıkardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vücutlarını Kontrol Edemeyenler (Kilitli Kalma Sendromu) İlk Defa İletişim Kurdu

0