Yangın Sensörüne Duyarlı Acil Çıkış Kapısı Projesi

Yangın Sensörüne Duyarlı Acil Çıkış Kapısı Projesi

Şanlıurfa’da Şenocak Ortaokulunda eğitim gören 8.sınıf öğrencisi, 2 kız öğrenci Ayşe Aslan ve Sibel Önal, Adana’da genç kızlarımızın vefat ettiği yangından etkilenerek bir proje yapmak istediler. Öğretmenlerinden yardım alarak yangınlarda can kaybı yaşanmaması amacıyla dumana duyarlı otomatik açılan acil çıkış kapısı tasarladılar.

Öğretmenlerinden ve öğrenci arkadaşlarından zaman zaman destek alan iki kız öğrenci, marangoza gidip her katında acil çıkış kapısı bulunan örnek bir ahşap bina maketi yaptırdı. Makete tel örgüden oluşan yangın merdiveni, dumana duyarlı sensör, siren, ışık, acil çıkış kapısı ve bataryadan oluşan mekanizmayı yerleştiren öğrenciler, ortaya bu projeyi çıkarmış oldu.

Ayşe Aslan ve Sibel Önal

Yangın sırasında siren çalarak bina içerisindekileri uyaran ve aynı anda acil çıkış kapılarını açarak içeridekilerin kolay bir şekilde tahliye olmasını sağlayan projeyi geliştiren kız öğrenciler, çalışmalarıyla bin 100 eserin yarıştığı Uluslararası Türk Dünyası 3’üncü Bilim ve Kültür Şenliği’nde buluş alanında 2’ncilik ödülünü elde ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yangın Sensörüne Duyarlı Acil Çıkış Kapısı Projesi

0