ANKEBOT: Yerli İnsansız Kara Aracı

ANKEBOT: Yerli İnsansız Kara Aracı

Konyalı endüstriyel elektronik ve robotik firması Elfatek, terörle mücadele için Ankebot adında insansız kara aracı üretti. 1.5 metre uzunluğunda ve tank görünümünde olan bu araç, keşif yapması için üretildi. Konya’nın Karatay ilçesinde bir firma, Ar-Ge çalışmalarını robotik ve insansız araçlar üzerine yaptı ve uzunluğu 1.5 metre olan, yüksekliği 1 metre olan paletli insansız kara aracı üretti.

Görüntülü olarak kumandasıyla kontrol edilen bu aracın 8 saatlik aküsü ile 100 kilogram yükü istenilen yere taşıyabiliyor. Saatte 6 kilometre hızla ilerleyen araç, özellikle tehlikeli bölgelerde askerlerimiz yerine keşif amacıyla kullanılması için üretildi.

Ayrıca yangın söndürme, bomba imha gibi düzeneklerde üstüne eklenebiliyor. Firmanın yönetim kurulu başkanı Bahattin Düzgün, ANKEBOT’un ilk versiyonu olduğunu ve kendi imkanlarıyla yaptıklarını belirtti. Savunma Sanayii Müsteşarlığının incelediğini ve onlardan haber beklediklerini söyleyen Düzgün, savunma sanayimize kazandırmayı istiyor.

Editör Yorumu: Bomba imha, yangın müdahalesi, çatışma sırasında erzak ve yaralı taşınması özellikleriyle Amerika’da gördüğümüz ve ilgimizi çeken robotlara benziyor. Umarız Ankebot ülkemize kazandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKEBOT: Yerli İnsansız Kara Aracı

0