ASELSAN, Dünya’nın 4. Üreticisi Oldu!

ASELSAN, ülkemizde yenilikler yapmaya devam ediyor. Savunma sanayi ürünleriyle büyük bir başarı elde eden kurum, sivil alanda yaptığı çalışmalarla da büyük başarılar elde etmeye başladı. Bilgi birikimiyle Dünya’da büyük bir potansiyele sahip, ülkemizde çok fazla döviz açığı oluşturan takograf cihazını yerli olarak üretti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tüm kamyon, kamyonet ile 9 ve daha fazla yolcu taşıyan araçlarda zorunlu olarak bulunan ve Türkiye’nin de yapması gerektiği uygulama için gereken takograf cihazlarını ASELSAN üretti. Dünyada sadece birkaç ülke tarafından yapılabilen bu cihazların yıllık 1 milyonun üzerinde pazarı bulunuyor. Böylelikle de Türkiye’den 1 milyar avro döviz çıkışı da engellenmiş olacak.

Yolcu ve yük taşımacılığının büyük kısmının karayoluyla yapıldığı Türkiye, Avrupa’da çalışan 60 bin araçlık filosuyla uluslararası karayolu taşımacılığında dünyada ikinci sırada yer alıyor. ASELSAN’ın ürettiği sayısal takograflar ve etkili denetim metotlarının buna son vermesi bekleniyor. Araçlar sayesinde çalışma süreleri ve hız ihlalleri şeffaf şekilde izlenebilecek.

Önerilen Yazı: Takograf Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Zorunludur?

ASELSAN tarafından geliştirilen cihaz, aracın hızını ve kullanan sürücülerin kullanım sürelerini kimlikleriyle beraber otomatik veya yarı otomatik kaydediyor, kriptolu yapısıyla kayıt sistemine dışarıdan müdahale edilmesine izin vermiyor. Şirket, AB Ortak Araştırma Merkezi’ndeki başvurusunda başarılı şekilde geçerek sertifikalandırılan STC-8250A cihazıyla dünyadaki dördüncü üretici oldu. 

ASELSAN Sayısal Takograf Cihazı (STC)

Avrupa Birliği (AB) normlarıyla uyumlu, sürücü faaliyetleri ile ilgili hız bilgilerini ve belirli aralıklardaki (günlük, haftalık, aylık vb) araç kullanma zamanlarını, ihlalleri, cihaz kurcalama ve kurcalamaya yönelik girişimleri otomatik olarak güvenli bir şekilde kaydeden, kayıtları en az bir yıl saklayan ve değiştirilmesine izin vermeyen, istenmesi durumunda kayıtların aktarılmasına ve incelenmesine, dolayısı ile de ihlal durumlarının tespit edilmesine yarayan üst seviye Ortak Kriterler kripto güvenliğine (Common Criteria (CC) EAL4+ seviyesinde) sahip bir araç kayıt cihazıdır. Aselsan’ı ve çalışanlarını tebrik eder, yollarının açık olmasını temenni ederiz.

Önerilen Yazı: Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

3 thoughts on “ASELSAN, Dünya’nın 4. Üreticisi Oldu!

 • 20 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  Yeterki fırsat verilsin.Bu ülkenin bilim adamı neler yapmaz.

  Yanıtla
 • 30 Aralık 2020 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  Milli gururumuz olan ASELSAN çok başarılı mühendislik çalışmalarıyla milli sanayimiz katkıda bulunması, katma değerli ürünler üretmesi ülkemizde ekonomiye önemli doviz girdisi sağlaması ulus olarak hepimizin gurur kaynağıdır. Başarılarının devamını diliyoruz.Aselsan için önemli bir önerim cep telefonlarının çıktığında pazara girdiler kısa bir süre sonra neden çıktılar. Pazardan çıkmamış olsaydınız bugün pazarda söz sahibi olacaktık. Her geçen gün büyüyen bir pazar olmasına rağmen bugün tekrar girilmesinde fayda var ve çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü yurt dışına giden doviz yurt içinde kalacak

  Yanıtla
 • 3 Ocak 2021 tarihinde, saat 17:34
  Permalink

  İçimizdeki hainler satılmışlar yüzünden hep engellendi, aynı zihniyet şimdide var ama eski güçleri yok

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASELSAN, Dünya’nın 4. Üreticisi Oldu!

3